Rekord produkcji energii z wielkiej turbiny Haliade-X

Rekord produkcji energii z wielkiej turbiny Haliade-X

Prototyp największej na świecie elektrowni wiatrowej Haliade-X rozpoczął pracę w porcie w Rotterdamie na początku ubiegłego miesiąca. Teraz producent wielkiego wiatraka, General Electric, poinformował o osiągniętym rekordzie dziennej produkcji energii.

Największa na świecie elektrownia wiatrowa o jednostkowej mocy 12 MW, którą General Electric zainstalował w porcie w Rotterdamie, pierwszą kilowatogodzinę energii wyprodukowała 7 listopada.

Teraz amerykański producent informuje, że jego wielka turbina wyprodukowała rekordową ilość energii. W ciągu doby wytworzono 262 MWh energii elektrycznej. Dla porównania, średnia 4-osobowa polska rodzina zużywa rocznie 2,5 MWh co oznacza, że energii wytworzonej w ciągu jednego dnia przez Haliade-X wystarczyłoby na cały rok dla ponad 100 takich gospodarstw.

REKLAMA

GE wylicza ponadto, że produkcja z Haliade-X pozwoliłaby pokryć dzienne zapotrzebowanie 30 tys. holenderskich gospodarstw domowych.

Testy w porcie w Rotterdamie będą prowadzone przez 5 lat, co ma umożliwić uzyskanie niezbędnych certyfikatów, jednak już 2021 r. GE chce ruszyć z seryjną produkcją.

GE szacuje, że pojedyncza turbina Haliade-X będzie wytwarzać przeciętnie energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 16 tys. europejskich gospodarstw domowych.

Haliade-X ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż dostępne wcześniej, największe turbiny wiatrowe, dostarczając w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. – takie wartości GE przyjmuje dla „typowej” lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.

Mimo, że GE dopiero rozpoczyna testy wielkiej turbiny, już może pochwalić się uzyskaniem statusu preferowanego dostawcy tych turbin dla projektów o całkowitej mocy kilku gigawatów.

REKLAMA

Chodzi przede wszystkim o największą na świecie morską farmę wiatrową o docelowej mocy 3,6 GW, która ma powstać u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

To planowany w brytyjskiej części Morza Północnego projekt Dogger Bank, dla którego norweski Equinor zapewnił sobie niedawno gwarancje sprzedaży energii po cenach wynoszących – w zależności od etapu – jedynie 39,65 funtów/MWh oraz 41,61 funtów/MWh.

Budowa infrastruktury przesyłowej dla Dogger Bank ma się rozpocząć już na początku przyszłego roku, a pierwsze wiatraki mają rozpocząć pracę w roku 2023.

GE uzyskał też status preferowanego dostawcy w zakresie turbin Heliade-X dla dwóch projektów planowanych u wybrzeży Stanów Zjednoczonych – Skip Jack o mocy 120 MW oraz Ocena Wind o mocy 1,1 GW.

Amerykanie zasygnalizowali też gotowość włączenia się w budowę morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego, podpisując list intencyjny z Ministerstwem Rozwoju. 

Wiadomo też, że GE będzie chciało wykorzystać okazję do zdobycia zamówień na swoje wielke turbiny wiatrowe, które stworzy rynek offshore w Azji. GE ogłosiło już, że wybuduje w tym celu w Chinach fabrykę swoich wielkich turbin. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.