Vestas przyjmuje cel „zero-waste”

Vestas przyjmuje cel "zero-waste"
Vestas

Największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych, który jest liderem także na polskim rynku wiatrowym jeśli chodzi o zrealizowane dotąd dostawy turbin, chce aby do 2040 roku jego działalność była zgodna z polityką zero-waste. Ostatnio duńska firma przyjęła ponadto cel neutraloności klimatycznej, którą Vestas ma osiągnąć w roku 2030.

Duński koncern zapowiedział niedawno, że do 2025 roku zamierza zredukować ilość emitowanego przez siebie CO2 o 55 proc., a najpóźniej do 2030 roku firma stanie się neutralna klimatycznie. Vestas już w tym roku zamierza podjąć kroki przybliżające go do osiągnięcia tego celu – a mianowicie zacznie zastępować flotę swoich samochodów pojazdami elektrycznymi.

Planuje także podjąć działania, które doprowadzą do dalszej redukcji emisji CO2 pochodzącej także z produkcji ciepła. Warto przypomnieć, że fabryki Vestasa są zasilane odnawialną energią elektryczną w stu procentach już od 2013 roku.

REKLAMA

Jednak na tym ambicje Vestasa się nie kończą. Firma chce również zredukować o 45 proc. na każdą skonsumowaną MWh emisję dwutlenku węgla w swoim łańcuchu dostaw do 2030 roku. Zobowiązania duńskiego koncernu są zgodne z inicjatywą Science Based Target (SBTi), którą kierują Carbon Disclosure Project, ONZ Global Compact, World Resources Institute i WWF. Pomaga ona określić firmom, jak rozwijać się w sposób zrównoważony, przeprowadzając transformację energetyczną.

Poza osiągnięciem neutralności klimatycznej Vestasowi zależy także na tym, aby podczas produkcji turbin, w całym łańcuchu dostaw nie generowano nienadających się do recyklingu odpadów. Tak ma być już w 2040 roku.

Duński producent wylicza, że tylko przy produkcji i recyklingu łopat turbin globalna branża wiatrowa wygeneruje do 2050 roku około 43 mln odpadów.

REKLAMA

Obecnie turbiny Vestasa można poddać recyklingowi w 85 procentach, ale łopaty turbin składają się niestety z materiałów, których w większości nie da się ponownie wykorzystać.

Duński deweloper chce w pierwszej kolejności zwiększyć możliwość recyklingu łopat wiatrowych z 44 proc. obecnie do 50 proc. do 2025 roku i 55 proc. do 2030 roku.

Vestas wykorzysta w tym celu nowe technologie recyklingu, takie jak recykling włókien szklanych i odzysk części z tworzyw sztucznych. Duńska firma wdroży również nowy proces utylizacji łopat, zapewniając swoim klientom wsparcie w zmniejszeniu ilości odpadów wysyłanych na składowiska.

Joanna Kędzierska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.