Ruszyła budowa największej morskiej farmy wiatrowej

Ruszyła budowa największej morskiej farmy wiatrowej
Equinor

Projekt Dogger Bank o mocy 3,6 GW powstaje w brytyjskiej części Morza Północnego. Realizują go brytyjski deweloper SSE Renewables i norweski koncern paliwowy Equinor.

Morska farma wiatrowa Dogger Bnak będzie budowana etapami: Creyke Beck A, Creyke Beck B i Teesside A. W każdym ma powstać po 1,2 GW.

W pierwszym przypadku w przeprowadzonej w ubiegłym roku aukcji zagwarantowano przychody ze sprzedaży energii wynoszące 39,65 funtów/MWh, czyli poniżej 200 zł/MWh. Natomiast w dwóch pozostałych przypadkach zgłoszono cenę tylko niewiele wyższa i sięgnie 41,61 funtów/MWh – również znacznie poniżej średnich, rynkowych cen energii na brytyjskim rynku.

REKLAMA

Realizacja projektu Dogger Bank ruszyła już 10 lat temu, ale dopiero teraz rozpoczęto prace budowlane. Prace lądowe przewidziano na 2 lata i będzie je realizować około 100 pracowników. W tym czasie zostanie położone 32 km kabli na lądzie i 130 km na dnie morza, na głębokości 20-35 m.

Największą na świecie morską farmę wiatrową połączy z brytyjskim systemem energetycznym linia wysokiego napięcia prądu stałego stworzona w technologii HVDC (High Voltage Direct Current), czyli ma ona zoptymalizować przesył na dużych odległościach ogromnych ilości energii elektrycznej. To pierwszy przypadek zastosowania tej technologii w brytyjskim sektorze morskich wiatraków.

Przy budowie farmy wiatrowej zostanie wykorzystanych około 300 największych na świecie turbin Haliade-X, które będzie produkować GE Renewable Energy i z których moc każdego ma wynieść 12 MW, a średnica łopat wirnika sięgnie 220 metrów. Wiatraki mają rozpocząć pracę już w 2023 roku.

Produkcja z Dogger Bank ma pokryć około 5 proc. całego wolumenu energii zużywanego w Wielkiej Brytanii.

Tymczasem obecnie u wybrzeży Wielkiej Brytanii kończą się prace budowlane przy jak na razie największej farmie wiatrowej na świecie – Hornsea One. Wielka farma wiatrowa budowana przez duński Orsted po uruchomieniu będzie mieć całkowitą moc 1,218 GW.  Znajduje się ona w odległości ponad 100 km od brytyjskiego wybrzeża, na wysokości Yorkshire i zajmuje powierzchnię 407 km2. Ogromne turbiny kręcą się na wysokości 190 metrów ponad poziomem morza.

REKLAMA

Cała farma wiatrowa ma dostarczać energię w ilości pozwalającej na zasilenie miliona brytyjskich gospodarstw domowych, które w skali roku konsumują średnio ponad 4 MWh energii elektrycznej.

Farma wiatrowa Hornsea One zostanie uruchomiona w tym roku i stanie się nie tylko największą morską farmą wiatrową na świecie, ale także najdalej oddaloną od lądu. Długość wszystkich kabli AC sięgnie w sumie aż 467 km.

Kable dla farmy wiatrowej Hornsea One dostarczył polski producent Tele-Fonika, który chwali się, że uczestniczył i uczestniczy w realizacji ponad 30 proc. wszystkich wybudowanych i obecnie stawianych morskich farm wiatrowych.

Duński koncern energetyczny szykuje już jeszcze większą inwestycję od Hornsea One. W drugim etapie projektu Hornsea ma powstać morska farma wiatrowa o mocy 1,386 GW. 

Wiatraki staną na powierzchni ok. 486 km2, na głębokościach 30-40 metrów. Wiadomo, że w skład tej farmy wiatrowej wejdą turbiny Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 8 MW.  

Uruchomienie Horsea Project Two zaplanowano na 2022 r. Produkowana energia ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez ponad 1,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

Joanna Kędzierska

redakcja@gramwzielone.pl


@ Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.