Farma wiatrowa z największymi na świecie turbinami gotowa

Farma wiatrowa z największymi na świecie turbinami gotowa
Parkwind

U wybrzeży Belgii pracę rozpoczęła morska farma wiatrowa, w skład której weszły obecnie największe na świecie, pracujące komercyjnie, elektrownie wiatrowe. Od rozpoczęcia budowy do uruchomienia produkcji energii z wszystkich 23 turbin minęło zaledwie 10 miesięcy.

Belgijski deweloper Parkwind podał, że status operacyjny osiągnęła farma wiatrowa Northwester 2 o mocy 219 MW, składającą się z 23 turbin dostarczonych przez japońsko-duńskiego producenta MHI Vestas.

Moc każdej z elektrowni wiatrowych wchodzących w skład farmy wiatrowej Northwester 2 wynosi 9,5 MW, a średnica łopat ich wirnika sięga 164 metrów.

REKLAMA

To pierwszy przypadek instalacji turbiny o mocy ponad 9 MW w komercyjnym projekcie. Obecnie w porcie w Rotterdamie General Electric testuje już turbinę o mocy 12 MW, jednak jest to na razie pilotaż służący zebraniu certyfikatów niezbędnych do komercyjnych zastosowań.

Elektrownie wiatrowe wchodzące w skład projektu Northwester 2 zostały zainstalowane w odległości około 50 km od brzegu, na głębokościach 25-40 metrów.

Farma wiatrowa Northwester 2 ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 220 tys. belgijskich gospodarstw domowych, przy czym uzysk energii z pojedynczej turbiny o mocy 9,5 MW będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 9,5 tys. belgijskich rodzin.

Całkowity koszt inwestycji miał wynieść 642 mln euro, co w przeliczeniu na planowaną moc daje niecałe 3 mln euro na MW.

REKLAMA

Inwestycja została zrealizowana przez Parkwind w konsorcjum z japońskim koncernem Sumitomo Corporation, który posiada w niej mniejszościowy pakiet 30 proc. udziałów.

Inwestor podkreśla, że cała inwestycja została przeprowadzona w czasie niecałych 10 miesięcy – mimo trudnych warunków panujących na morzu w okresie zimowym, a także mimo ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Wsparcie dla operatora farmy wiatrowej Northwester 2 będzie przyznawane w formie certyfikatów, które będzie  mógł sprzedać belgijskiemu operatorowi systemu przesyłowego Elia, dostając w ten sposób premię ponad cenę energii uzyskaną na rynku.

Zgodę na udzielenie pomocy publicznej w ramach belgijskiego systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej – w tym dla projektu Northwester 2 – w 2018 roku przyznała Komisja Europejska.

To już siódma z morskich farm wiatrowych u wybrzeży Belgii. Ich łączna moc wynosi 1,776 GW. Cel wyznaczony przez belgijski rząd to 10-procentowy udział energii produkowanej przez morskie wiatraki w krajowym miksie energetycznym w 2020 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.