Emilewicz zapowiada zmianę zasad budowy farm wiatrowych

Emilewicz zapowiada zmianę zasad budowy farm wiatrowych
Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Rozwoju

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz po raz kolejny zapowiedziała znowelizowanie przepisów zakazujących budowy elektrowni wiatrowych w odległości od zabudowań mieszkalnych i terenów chronionych bliższej niż odpowiadająca 10-krotnej wysokości elektrowni wiatrowej.

Przeforsowana w 2016 roku przez Prawo i Sprawiedliwość tzw. ustawa odległościowa zablokowała rozwój nowych projektów wiatrowych, dla których do czasu jej wprowadzenia nie udało się zabezpieczyć pozwoleń na budowę.

W efekcie tej ustawy, po zrealizowaniu projektów, które posiadają ważne pozwolenia na budowę, polski rynek wiatrowy może czekać spora luka inwestycyjna.

REKLAMA

Co więcej, ustawa odległościowa zablokowała możliwość aktualizowania przygotowanych wiele lat temu projektów wiatrowych, w których uwzględniano turbiny o znacznie niższej mocy od mocy turbin, które obecnie oferuje rynek wiatrowy.

To uniemożliwia wykorzystanie nowocześniejszych technologii, co skutkowałoby zmniejszeniem ilości turbin potrzebnych do uzyskania określonej mocy, a ponadto uniemożliwia obniżanie kosztów produkcji energii wiatrowej.

O planach zmiany zasady odległościowej informowała wcześniej minister Jadwiga Emilewicz, która teraz potwierdziła w rozmowie z Polską Agencję Prasową zamiar wprowadzenia wyjątków od zasady 10H.

REKLAMA

Szefowa resort rozwoju informuje, że rozważane jest umożliwienie budowy farm wiatrowych w bliższej odległości w gminach, których mieszkańcy wyrażą na to zgodę.

Kwestią do rozstrzygnięcia ma pozostawać, jaką minimalną odległość elektrowni wiatrowych będzie można wprowadzić w takiej sytuacji. Z decyzją w tej sprawie rząd ma czekać na wyniki zamówionych analiz.

Minister Emilewicz zaznacza, że otrzymuje sygnały od wielu gmin w Polsce, które chcą, aby na ich terenie powstawały farmy wiatrowe i w których dla takich inwestycji występuje akceptacja społeczna.

Na początku 2020 roku Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że projekt ustawy dotyczącej zmian regulacyjnych dla lądowej energetyki wiatrowej ma być gotowy jeszcze w pierwszym półroczu br., następnie mają odbyć się szerokie konsultacje społeczne, a realny termin wejścia w życie nowej ustawy to 1 stycznia 2021 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.