Pierwsze turbiny na farmie wiatrowej koło Gniewu

Pierwsze turbiny na farmie wiatrowej koło Gniewu

Na budowanej przez Akuo Energy farmie wiatrowej Gniew koło Tczewa rozpoczął się montaż pierwszych turbin. Francuski deweloper obecnie buduje w naszym kraju farmy wiatrowe o łącznej mocy 132 MW.

Na farmę wiatrową, która powstaje w pobliżu Gniewu, złoży się 11 turbin o jednostkowej mocy 2 MW, które dostarczy duński Vestas.

Montaż wszystkich turbin ma się zakończyć w październiku, a cała inwestycja będzie gotowa w pierwszym kwartale 2021 roku. Farma wiatrowa ma produkować energię w ilości równej zapotrzebowaniu około 20 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

W ramach inwestycji dotychczas wybudowano 11 fundamentów pod wieże wiatrowe. Zbudowano 4 km dróg wewnętrznych oraz zmodernizowano następne 4 km dróg gminnych, aby przystosować je do transportu elementów wielkogabarytowych. Wybudowano stację GPO wraz z linią napowietrzną o długości 5 km, która w przyszłości wyprowadzać będzie zieloną energię do sieci dystrybucyjnej.

Generalnym wykonawcą farmy wiatrowej Gniew jest należąca do hiszpańskiej grupy Aldesa firma Aldesa Polska, która obecnie buduje jeszcze dla francuskiego dewelopera Auko Energy dwie farmy wiatrowe: w Wielowsi koło Gliwic oraz w Brzeźnie Lęborskim na Pomorzu.

Największa budowana dla Akuo Energy farma wiatrowa powstanie w Wielowsi koło Gliwic. Zainstalowanych zostanie 19 turbin V136-3.45 MW o średnicy łopat wirnika 136 metrów oraz o jednostkowej mocy 3,45 MW, a także jedną turbinę V126-3.45 MW.

REKLAMA

Budowa farmy wiatrowej Wielowieś powinna się zakończyć w lutym 2021 roku. Roczna produkcja szacowana jest na 193 GWh energii elektrycznej.

Trzecia z farm wiatrowych, które Akuo Energy buduje w Polsce, powstaje na terenie gminy Łęczyce w województwie pomorskim, w pobliżu Brzeźna Lęborskiego. Moc tej farmy wiatrowej, która również zostanie wyposażona w turbiny Vestasa, wyniesie 44 MW.

W finansowanie inwestycji wiatrowych Akuo Energy w Polsce zaangażował się fundusz Mirova Eurofideme 4, a także konsorcjum banków BNP Paribas, Commerzbank oraz mBank.

Dla wszystkich projektów Francuzi uzyskali gwarancje sprzedaży energii na podstawie aukcji przeprowadzonej prze Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 roku.

Będą to pierwsze inwestycje wiatrowe francuskiej grupy w naszym kraju. Na polskim rynku Akuo Energy jest obecne od 2008 r. i realizuje także projekty biogazowe i fotowoltaiczne.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.