Projekty morskich farm wiatrowych Polenergii i Equinor po kolejnym etapie

Projekty morskich farm wiatrowych Polenergii i Equinor po kolejnym etapie
Equinor

Polenergia i Equinor przeprowadziły w ramach projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III badania dna morskiego w celu wykrycia potencjalnych niewybuchów.

Jak informuje Equinor, celem badań było wykrycie i neutralizacja potencjalnych niewybuchów lub innych obiektów, które mogą zagrozić bezpieczeństwu planowanych prac związanych z posadowieniem turbin wiatrowych. Jest to pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę poszukiwanie niewybuchów w rejonie przyszłych morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Badania dna morskiego na obszarze planowanych morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III trwały dwa miesiące i zostały zakończone 30 września.

REKLAMA

Equinor informuje, że nie wykryto żadnych obiektów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla budowy morskiej farmy wiatrowej, a na obszarze wokół zlokalizowanego w okolicy wraku ustanowiono strefę bezpieczeństwa w celu zapewnienia jego ochrony i spokoju.

Badania zostały przeprowadzone przez firmę MMT AB, która w tym celu wykorzystała dwa statki. Podczas prac korzystano z portów w Gdyni i Gdańsku, które znajdują się najbliżej lokalizacji przyszłych morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.

REKLAMA

 Rozwijając nasze projekty morskich farm wiatrowych w Polsce, jesteśmy zdeterminowani aby zapobiegać szkodom dla środowiska i zapewnić bezpieczeństwo podczas ich budowy i eksploatacji. Dlatego podchodzimy zapobiegawczo do potencjalnych zagrożeń wynikających z występowania niewybuchów na obszarach naszych projektów morskich farm wiatrowych i minimalizujemy ryzyko poprzez prowadzenie szeroko zakrojonych badań – mówi Vidar Martin Birkeland, dyrektor projektów Bałtyk II i Bałtyk III w Equinor.

Jak wylicza Equinor, zakres prowadzonych w ostatnich tygodniach prac obejmował badania gradiometryczne i magnetometryczne, obrazowanie dna z wykorzystaniem echosondy wilowiązkowej (MBES) i sonaru bocznego (SSS) oraz kontrolę wizualną za pomocą zdalnie sterowanego robota podwodnego (ROV).

W celu zwiększenia pewności rozpoznawania znalezionych obiektów,metoda magnetometryczna połączona jest z kontrolą wizualną i obrazowaniem tekstury dna. Badania poszukiwawcze dostarczają również szczegółowych danych na temat struktury i głębokości dna morskiego w obszarze planowanej morskiej farmy wiatrowej oraz wzdłuż planowanej pozycji kabli podwodnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.