KE zatwierdziła przejęcie na rynku producentów turbin wiatrowych

KE zatwierdziła przejęcie na rynku producentów turbin wiatrowych
MHI Vestas

Komisja Europejska wydała zgodę na przejęcie przez Vestas udziałów w producencie morskich elektrowni wiatrowych MHI Vestas, które do tej pory należały do japońskiej grupy Mitsubishi Heavy Industries.

Japońsko-duńskie konsorcjum MHI Vestas powstało w 2014 roku i stało się jednym z największych na świecie producentów morskich elektrowni wiatrowych.

Tegoroczne przychody MHI Vestas są szacowane na 1,4 mld euro, a marża EBIT ma wynieść 4 proc.

REKLAMA

Vestas posiadał dotąd połowę udziałów w tej firmie, a drugą połowę miał japoński koncern Mitsubishi Heavy Industries.

Duńczycy poinformowali ostatnio o finalizowaniu transakcji zakupu wszystkich udziałów od Japończyków. Transakcja została wyceniona na 709 mln euro, przy czym wycena została oparta o ostatnie notowania duńskiej firmy na giełdzie Nasdaq Copenhagen.

Dodatkowo Mitsubishi Heavy Industries otrzyma 2,5 proc. akcji Vestasa oraz miejsce w radzie nadzorczej duńskiej firmy.

Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku. Do tego czasu obie firmy mają działać niezależnie. Duńczycy informują jednak, że już rozpoczęli przygotowania do integracji kadry MHI w ramach duńskiej grupy.

REKLAMA

Vestas jest liderem globalnego rynku wiatrowego, dostarczając do tej pory turbiny o łącznej mocy już około 122 GW, co stanowi około 17 proc. całkowitej mocy farm wiatrowych na świecie. 

Jednak o ile Vestas jest numerem jeden na rynku producentów turbin lądowych, liderem jeśli chodzi o dostawy morskich elektrowni wiatrowych pozostaje Siemens Gamesa.

Na rynku offshore trwa obecnie wyścig o zaoferowanie inwestorom turbin o jak największej mocy, co powinno się przełożyć na dalszą redukcję kosztów inwestycji. 

MHI Vestas posiada obecnie zamówienia na elektrownie o mocy 10 MW i średnicy łopat wirnika 164 metry. Takie turbiny zostaną dostarczone w latach 2022-23 na farmę wiatrową Seageen, która powstanie u wybrzeży Wielkiej Brytanii i której całkowita moc wyniesie 1075 MW.

Duńczycy muszą jednak pracować nad dużo większymi turbinami w sytuacji, gdy ich konkurencja zapowiedziała wdrożenie na rynek turbin o mocy kilkunastu MW.

Siemens Gamesa szykuje się do budowy prototypu morskiej turbiny o mocy 14 MW, z możliwością optymalizacji do 15 MW. Natomiast inny konkurent Vestasa na rynku morskiej energetyki wiatrowej – General Electric – już testuje pierwszy egzemplarz turbiny o mocy 13 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.