To będzie największa lądowa farma wiatrowa

To będzie największa lądowa farma wiatrowa
General Electric

Amerykański producent elektrowni wiatrowych General Electric poinformował o pozyskaniu ogromnego zamówienia dla projektu wiatrowego, który jest realizowany w Szwecji. GE zapewnia, że będzie to największa w Europie lądowa farma wiatrowa z pojedynczym punktem przyłączenia do sieci.

General Electric zdobył kontrakt na dostawę elektrowni wiatrowych, model Cypress o jednostkowej mocy 5,5 MW i średnicy łopat wirnika 158 metrów, na farmę wiatrową Önusberget, która powstanie w północnej części Szwecji.

Dla tego projektu amerykański producent dostarczy 137 turbin , których łączna moc wyniesie 753 MW. Tyle wystarczy do wyprodukowania energii w ilości odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu na energię około 200 tys. szwedzkich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Na miejscu inwestycji rozpoczęły się już prace budowlane, a dostawa turbin będzie odbywać się od lipca br.

GE pozyskał również kontrakt na serwisowanie farmy wiatrowej Önusberget w okresie 25 lat.

REKLAMA

Inwestorem jest mający siedzibę w Hamburgu fundusz Luxcara, który w swoim europejskim portfelu ma projekty OZE o łącznej mocy 3 GW. Wartość tych inwestycji jest szacowana na ponad 3 mld euro.

Luxcara inwestuje nie tylko w energetkę wiatrową, ale również w fotowoltaikę. W listopadzie 2020 r. fundusz przejął od dewelopera Belectric realizowany w Niemczech projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 172 MW.

Uruchomienie złożonej z 420 tys. modułów wielkiej farmy fotowoltaicznej, która powstanie w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie, ma nastąpić pod koniec tego roku.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.