Polska 9. rynkiem wiatrowym w Europie w 2020 r.

Polska 9. rynkiem wiatrowym w Europie w 2020 r.
Vestas

W ubiegłym roku w Europie powstała mniejsza ilość farm wiatrowych niż w roku 2019. Polski rynek wiatrowy odnotował jednak wzrost, co jest zasługą uruchomienia pierwszych farm wiatrowych zrealizowanych w wyniku aukcji z 2018 roku.

W ubiegłym roku w Europie powstały farmy wiatrowe o łącznej mocy 14,7 GW, z czego wyłącznie w Unii Europejskiej wzrost wyniósł 10,5 GW. To o 6 proc. gorszy wynik niż zanotowany w 2019 roku, co europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope tłumaczy konsekwencjami pandemii COVID-19.

Jednocześnie w 2020 roku w Europie rozebrano farmy wiatrowe o łącznej mocy 388 MW. WindEurope podkreśla przy tym nadal małą skalę projektów realizowanych w ramach tzw. repoweringu, czyli zastępowania starych turbin nowymi, bardziej wydajnymi urządzeniami. Repowering w ubiegłym roku wyniósł tylko 345 MW.

REKLAMA

Około 80 proc. nowego potencjału wiatrowego w Europie, który powstał w 2020 roku, to inwestycje zrealizowane na lądzie. W tym segmencie liderami w inwestycjach były w ubiegłym roku Norwegia oraz Niemcy. W tych krajach powstały lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy odpowiednio 1,5 GW i 1,4 GW.

Z kolei liderem w inwestycjach w morskie farmy wiatrowe w 2020 roku okazała się Holandia. W ubiegłym roku powstały tam farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,98 GW, z czego 75 proc. zrealizowano na morzu.

W Polsce po kilku latach stagnacji spowodowanej zamknięciem systemu zielonych certyfikatów dla nowych inwestycji, co nastąpiło w roku 2016, i organizacją pierwszych aukcji dopiero w roku 2018, w ubiegłym roku w końcu oddawane były do użytku nowe farmy wiatrowe, dla których inwestorzy zabezpieczyli gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

W naszym kraju w 2020 r. według WindEurope powstały farmy wiatrowe o łącznej mocy 731 MW, dzięki czemu łączna moc energetyki wiatrowej w Polsce wzrosła na koniec grudnia ub. roku do 6,614 GW.

REKLAMA

Większe moce w energetyce wiatrowej w Europie uruchomiło w minionym roku osiem krajów: Holandia (1,98 GW), Niemcy (1,65 GW), Norwegia (1,53 GW), Hiszpania (1,4 GW), Francja (1,31 GW), Turcja (1,22 GW), Szwecja (1 GW) oraz Belgia (0,85 GW).

W ubiegłym roku udział energii wiatrowej w miksie energetycznym Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wyniósł 16 proc. Wyłącznie w UE było to 15 proc.

Największy udział energii wiatrowej w 2020 r. odnotowały w swoich miksach: Dania (48 proc.), Irlandia (38 proc.), Niemcy i Wielka Brytania (po 27 proc.). Udział energii wiatrowej w miksie energii elektrycznej w Polsce wyniósł 9 proc.

Zdaniem WindEurope, w ciągu najbliższych 5 lat w Europie mogą powstać farmy wiatrowe o mocy 105 GW, z czego około 70-72 proc. mają stanowić inwestycje na lądzie.

Eksperci WindEurope wskazują, że warunkiem osiągnięcia takiego wyniku jest skuteczne dążenie państw UE do realizacji celów wskazanych w ich krajowych planach na rzecz energii i klimatu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.