Vestas oferuje modyfikację swoich turbin. Uzyski energii wyższe o kilka procent

Vestas oferuje modyfikację swoich turbin. Uzyski energii wyższe o kilka procent
Vestas V90-3MW. Foto: Davagh

{więcej}Duński potentat na rynku energetyki wiatrowej przygotował serię rozwiązań, które mają zwiększyć produkcję energii w istniejących elektrowniach wiatrowych. Vestas zapewnia, że dzięki zastosowaniu oferowanych modyfikacji można liczyć na większe uzyski energii. 

Najnowsza oferta Vestasa zakłada m.in. zwiększenie mocy nominalnej turbiny o mocy 1,8 MW – do 2 MW oraz turbiny o mocy 1,65 MW – do 1,8 MW. Zdaniem Vestasa przełoży się to na wzrost produktywności średnio od 1% do 4%. 

Vestas obiecuje też zwiększenie maksymalnej prędkości wiatru, przy której mogą pracować turbiny V90-3MW i V100-1.8/2MW – z 25 m/s do 30 m/s, co ma się przyczynić do zwiększenia uzysku energii średnio o 0,5-2% – w zależności od warunków wietrzności panujących w miejscu pracy turbiny. 

REKLAMA
REKLAMA

Inne z proponowanych rozwiązań zakłada poprawienie aerodynamiki turbin poprzez modyfikację kształtu łopat. To rozwiązanie dotyczy turbin V82-1,65 MW i ma skutkować poprawą produktywności średnio o 0,8%. 

Nowa strategia Vestasa zakłada rozbudowę działu serwisowego i zwiększenie o 30% przychodów z usług serwisowania i obsługi istniejących turbin. 

gramwzielone.pl