PGE i Orsted szukają dostawcy morskich elektrowni wiatrowych

PGE i Orsted szukają dostawcy morskich elektrowni wiatrowych
Orsted

PGE i Orsted realizujące wspólnie projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica o docelowej mocy 2,5 GW rozpoczynają przetarg na dostawcę dla tej inwestycji elektrowni wiatrowych. Pierwsza energia, którą wyprodukują turbiny składające się na projekt Baltica, ma popłynąć już za pięć lat.

PGE podkreśla, że przetarg na elektrownie wiatrowe jest jednym z największych zamówień realizowanych w ramach procesu zakupowego dla morskiej farmy wiatrowej Baltica (MFW Baltica) o docelowej mocy 2,5 GW.

Potencjalni dostawcy, którzy spełnili wymogi formalne i złożyli deklarację o chęci uczestnictwa w przetargu w ramach procesu prekwalifikacji, zostaną zaproszeni do złożenia wiążących ofert. Postępowania zakupowe mają być uruchamiane w tym i przyszłym roku.

REKLAMA

Docelowo w skład inwestycji ma wejść około 200 turbin, co oznacza, że ich przeciętna jednostkowa moc może wynieść około 12,5 MW.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, deklaruje, że celem jest realizacja inwestycji w takich terminach, aby pierwsza energia elektryczna z MFW Baltica popłynęła już za pięć lat.

REKLAMA

– Rozpoczęcie przetargu na generatory turbin wiatrowych to kolejny bardzo ważny krok w harmonogramie inwestycji. Wspólnie z Orsted przygotowujemy się do przetargów na kolejne komponenty projektu. Równolegle do procesu zakupowego trwają prace dotyczące kolejnych elementów inwestycji, a także prowadzimy aktywny dialog z kluczowymi podmiotami m.in. potencjalnymi portami serwisowymi i instalacyjnymi – mówi Wojciech Dąbrowski.

– Wkraczamy w intensywny okres zakupów dla największej morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. O skali przedsięwzięcia świadczą liczby: powierzchnia morskiej farmy wiatrowej Baltica, wynosząca 320 km2, jest większa niż powierzchnia Gdańska. Na takim obszarze zostanie umieszczonych około 200 turbin wiatrowych – dodaje Soren Westergaard Jensen, dyrektor ds. rozwoju MFW Baltica w Orsted.

Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW, jest planowane na 2026 roku. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1500 MW, ma być oddany do użytku do 2027 roku.

Obecnie oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSZW), decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do korzystania z kontraktu różnicowego na okres 25 lat. Wsparcie dla tych inwestycji musi jednak zatwierdzić jeszcze Komisja Europejska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.