Polska firma opracowała metodę recyklingu łopat wiatrowych

Polska firma opracowała metodę recyklingu łopat wiatrowych
Marcin Karbowniczek

Łopaty z wyeksploatowanych elektrowni wiatrowych ze względu na wykonanie ich z kompozytów stają się problematycznym odpadem. Polska firma 2loop Tech zapewnia jednak, że opracowała rozwiązania pozwalające na ich efektywny recykling.

Recykling kompozytów, z których wykonane są śmigła, jest bardzo trudny i energochłonny, ale przy odpowiednich technologiach jest efektywny – mówi prof. dr hab. Barbara Tora, z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, przewodnicząca Rady Naukowej 2loop Tech S.A.

Dzięki współpracy z naukowcami oraz bazując na naszym doświadczeniu w tworzeniu pierwszej w Europie bezodpadowej metody odzyskiwania surowców z paneli fotowoltaicznych, opracowaliśmy technologię recyklingu śmigieł turbin wiatrowych, która jest efektywna środowiskowo i ekonomicznie  – zapewnia prof. Tora.

REKLAMA

2loop Tech przytacza szacunki europejskiego stowarzyszenia branży wiatrowej WindEurope, które zakłada, że w kolejnych latach liczba rozbieranych elektrowni wiatrowych w Europie będzie sięgać w skali roku kilkunastu tysięcy. 

Tymczasem, jak podaje 2loop Tech, waga jednej elektrowni wiatrowej to około 13-14 ton. Dodatkowo turbiny zbudowane są z polimerów zbrojonych włóknami węglowymi i szklanymi, których przetworzenie jest bardzo energochłonne. Waga przeznaczonych do utylizacji łopat tylko w Danii ma sięgać do 2035 roku 225 tysięcy ton.

Zaprojektuj Instalacje PV na zdjęciu

WWW.EASYSOLAR.APP

REKLAMA

Aplikacja EasySolar - projektowanie na zdjęciu

Zobacz jak z EasySolar: 

Dodatkowo rozwijaj sprzedaż z EasySolar: 

– Recykling turbin wiatrowych jest już w Polsce prowadzony. Jednak diabeł tkwi w szczegółach i oczywiście kosztach – mówi Marcin Karbowniczek, prezes 2loop Tech S.A.

– Kompozyty są bardzo trudne do rozdzielenia i technologia energooszczędna będzie efektywniejsza pod względem finansowym. Nasze prace dotyczą tego, aby recykling odbywał się z jak najmniejszym poborem energii. Zmniejszy to koszty nie tylko po stronie operatorów turbin wiatrowych, ale również koszty środowiskowe – dodaje Karbowniczek.

Wcześniej 2loop Tech pracował nad metodą recyklingu paneli fotowoltaicznych, która jest tworzona we współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej. Oba podmioty utworzyły konsorcjum w celu przeprowadzenia badań i działań wdrożeniowych. W skład zespołu badawczo-wdrożeniowego wchodzą także naukowcy z Czech i Słowacji.

Umowa zawarta w ramach projektu zakłada opracowanie technologii blisko stuprocentowego recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. Akademia Górniczo-Hutnicza przeprowadzi badania laboratoryjne oraz opracuje metodę przetwarzania paneli. Badania przemysłowe odbywać się będą w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Natomiast prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej nastąpi w zakładzie 2loop Tech w podtoruńskich Czaplach.

Umowa przewiduje zakończenie badań przemysłowych do października 2022 roku, a wdrożenie i uruchomienie linii technologicznej recyklingu paneli fotowoltaicznych ma nastąpić do końca 2023 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.