Energoprojekt-Katowice pomoże w budowie farm wiatrowych PGE

Energoprojekt-Katowice pomoże w budowie farm wiatrowych PGE
Orsted

W opracowaniu dokumentacji zakupowej i w trakcie postępowania przetargowego na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 doradcą PGE Baltica będzie Energoprojekt-Katowice SA. Polska Grupa Energetyczna podkreśla, że chce angażować jak najwięcej krajowych przedsiębiorstw przy realizacji programu offshore. 

Umowę ze spółką Energoprojekt-Katowice zawarła spółka PGE Baltica z Grupy PGE. W ramach współpracy powstanie dokumentacja dla eksportowych linii kablowych w obszarze lądowym, kanalizacji teletechnicznej dla linii światłowodowych oraz lądowych stacji transformatorowych wraz z podłączeniem do infrastruktury operatora sieci przesyłowej.

– To dobry sygnał dla rodzimego rynku, że nawet na etapie doradztwa w zakresie przygotowania inwestycji współpracować będziemy z krajowym przedsiębiorstwem. W ten sposób realizujemy nasz cel angażowania i zachęcania polskich firm w budowę morskich farm wiatrowych – komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

REKLAMA

– Energoprojekt-Katowice SA zgodnie ze swoją strategią udział w projektach morskich farm wiatrowych traktuje jako jeden z kluczowych kierunków rozwoju firmy. Możliwość udziału naszej firmy w opracowaniu dokumentacji zakupowej oraz doradztwa w trakcie postępowania przetargowego na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 jest bardzo istotnym krokiem w tym kierunku – dodaje Łukasz Grela, prezes zarządu, dyrektor naczelny Energoprojekt-Katowice SA.

REKLAMA

Baltica będzie największą morską farmą wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego. Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu inwestycji PGE, czyli morskiej farmy wiatrowej Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW, jest planowane na 2026 rok. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy do 1497 MW, ma zostać oddany do użytku w 2027 roku.

Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSzW), decyzje środowiskowe dla części morskiej, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego gwarantującego stały poziom przychodów ze sprzedaży energii w okresie 25 lat.

W tym roku partnerzy projektu – PGE Baltica i Orsted – spodziewają się otrzymania decyzji środowiskowej dla części przesyłowej na lądzie, a także rozpoczną pracę nad uzyskaniem pozwoleń na budowę. Jest to ostatnie pozwolenie wymagane przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.