PGE i Orsted chcą postawić więcej elektrowni wiatrowych na morzu

PGE i Orsted chcą postawić więcej elektrowni wiatrowych na morzu
Orsted

PGE i Orsted starają się wspólnie o prawa do zagospodarowania obszaru, który sąsiaduje bezpośrednio z lokalizacją projektu określaonego jako Morska Farma Wiatrowa Baltica mającego skutkować budową największej farmy wiatrowej na polskich wodach Morza Bałtyckiego i jednej z największych na świecie.

Obszar 45.E.1 objęty nowym wnioskiem PGE i Orsted znajduje się na Ławicy Słupskiej w odległości około 32 km od brzegu i zajmuje 17 km2.

Lokalizacja, o której prawo do zagospodarowania ubiega się PGE i Orsted w ramach joint venture 50/50, uzupełnia obszar przeznaczony pod Morską Farmę Wiatrową Baltica. W tej inwestycji obie firmy planują w ciągu pięciu lat oddać do użytku elektrownie wiatrowe o łącznej mocy aż 2,5 GW.

REKLAMA

Pozyskanie pozwolenia umożliwi osiągnięcie efektu synergii z projektem Baltica 2 i zagwarantuje nam maksymalizację wykorzystania tej części Bałtyku, a docelowo zapewni wzrost produkcji zielonej energii elektrycznej – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

− Wspólnie z PGE staramy się o powierzchnię, która jest stosunkowo niewielka, ale dobrze zlokalizowana, aby dodać ją do już zagospodarowanego obszaru 320 km 2, gdzie zbudujemy Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW, która będzie jedną z największych morskich farm wiatrowych w naszym globalnym portfelu – mówi Rasmus Errboe, wiceprezes Orsted w regionie Europy kontynentalnej.

Uruchomienie pierwszego etapu projektu – Baltica 3 o mocy ok. 1045 MW – jest planowane na 2026 roku. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy około 1500 MW, ma być oddany do 2027 roku.

REKLAMA

Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne, pozwolenia środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały w ubiegłym roku 25-letnie gwarancje stałego przychodu ze sprzedaży energii w ramach przyznanego w drodze decyzji Urzędu Regulacji Energetyki tzw. kontraktu różnicowego.

W tym roku partnerzy projektu spodziewają się otrzymania decyzji środowiskowej dla części przesyłowej na lądzie, a także będą pracować nad pozyskaniem pozwoleń na budowę, które przybliży projekt do finalnej decyzji inwestycyjnej.

W polskiej części Morza Bałtyckiego obecnie dostępnych jest 11 akwenów, w ramach których PGE i Orsted oraz inne podmioty starają się o pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp (PSzW).

Są wśród nich obszary o różnym potencjale: od najmniejszego o powierzchni 17 km 2, o który starają się aktualnie PGE i Orsted na rzecz rozbudowy MFW Baltica, do największych obejmujących powierzchnię nawet 150 km 2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.