Orsted sprzeda udziały w największej farmie wiatrowej na morzu

Orsted sprzeda udziały w największej farmie wiatrowej na morzu
Orsted

Duński koncern energetyczny Orsted w tym roku uruchomi u wybrzeży Wielkiej Brytanii największą na świecie morską farmę wiatrową. Teraz Duńczycy ogłosili, że sprzedadzą połowę udziałów w tym projekcie.

Orsted sprzeda 50 proc. udziałów w wielkiej inwestycji wiatrowej Hornsea 2 za około 3,6 mld funtów. Współwłaścicielami tego projektu staną się fundusze AXA IM Alts oraz Crédit Agricole Assurances, które będą posiadać po 25 proc. udziałów.

W finansowanie ogromnej transakcji zostanie zaangażowanych aż 30 banków, a gwarancje kredytów ma zapewnić duńska rządowa agencja kredytów eksportowych EKF.

REKLAMA

Transakcja ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie tego roku, po uzyskaniu zgody regulatorów, kiedy morska farma wiatrowa Hornsea 2 ma być w pełni operacyjna.

Wielka farma wiatrowa ma osiągnąć moc 1,32 GW i po uruchomieniu produkcji energii przez kilka lat będzie to największa morska farma wiatrowa na świecie (około 2026 r. powinna ją zdetronizować budowana również w brytyjskiej części Morza Północnego farma wiatrowa Dogger Bank o mocy 3,6 GW – to wspólny projekt norweskiego Equinora i brytyjskiej firmy SSE).

REKLAMA

Na farmę wiatrową Hornsea 2 złoży się 165 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 8 MW. Całkowita ilość produkowanej przez nie energii ma odpowiadać rocznemu zapotrzebowaniu na energię około 2,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych. Inwestycja jest realizowana w odległości około 90 km od brytyjskiego wybrzeża.

Energia z Hornsea 2 trafi do brytyjskiego systemu elektroenergetycznego – do stacji Killingholme w North Lincolnshire – kablami o łącznej długości około 430 km (w tym 390 km to kable podmorskie).

Energia z pierwszych turbin zainstalowanych w ramach projektu Horsea 2 trafiła na ląd w grudniu 2021 r.

Po uruchomieniu całej farmy wiatrowej Orsted będzie odpowiadać za serwis i utrzymanie turbin na Horsea 2, korzystając w tym celu z brytyjskiego portu w Grimsby. Duńska firma ma również odpowiadać za handel energią i usługi bilansowania.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.