Tauron buduje kolejną farmę wiatrową

Tauron buduje kolejną farmę wiatrową
fot. Tauron

Tauron przystępuje do budowy kolejnej farmy wiatrowej. Inwestycja wpisuje się w program państwowej grupy energetycznej określany jako Zielony Zwrot, którego celem jest budowa portfela aktywów OZE o łącznej mocy 1600 MW do roku 2025. 

Pierwsza elektrownia wiatrowa na farmie wiatrowej Piotrków już została posadowiona, a komponenty do 14 kolejnych są transportowane na miejsce inwestycji. Spółka zapowiada, że już jesienią tego roku zacznie tu być produkowana energia elektryczna. 

Prąd dla 35 tys. gospodarstw

REKLAMA

Piotrków to pierwsza inwestycja wiatrowa, którą Grupa Tauron stawia całkowicie we własnym zakresie. Prace zaczęły się na początku 2021 roku, jesienią tego roku mają się zakończyć.

Farma wiatrowa wyprodukuje 90 GWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię dla około 35 tys. gospodarstw domowych.

– Farma Piotrków jest realizacją zobowiązań Taurona dotyczących rozbudowy zeroemisyjnych mocy wytwórczych, a równocześnie pierwszym projektem, który tworzymy od zera – mówi Patryk Demski, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju spółki Tauron Polska Energia.

Swój portfel projektów OZE spółka rozwija w ramach strategii Zielony Zwrot Taurona. Obejmuje ona wdrażanie przemysłowych instalacji fotowoltaicznych, inwestycje w farmy wiatrowe, a także przyłączanie do sieci elektroenergetycznej nowych prosumentów.

REKLAMA

Przejęcie WIND T1

Projekt farmy wiatrowej Piotrków trafił do Taurona poprzez nabycie w grudniu 2020 roku spółki WIND T1, która realizowała inwestycję o mocy 30 MW. Inwestycja zlokalizowana jest na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim. Złoży się na nią 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Pierwsza z nich właśnie została zmontowana.

Budowa farmy wiatrowej Piotrków to dla Taurona spore wyzwanie logistyczne. Komponenty transportowane były z portu morskiego w Gdyni, a pojedyncze śmigło wiatraka waży 8,2 tony. Jego długość to 54 metry, natomiast średnica rotatora po zamontowaniu wynosi około 110 metrów. Sama gondola, do której montuje się łopaty wirnika, waży około 70 ton.

Coraz większe moce

Tauron obecnie dysponuje dziewięcioma farmami wiatrowymi, w których energia wytwarzana jest przez 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy ponad 380 MW. Jednocześnie spółka inwestuje w projekty fotowoltaiczne. W grudniu 2020 roku uruchomiła w Jaworznie pierwszą farmę fotowoltaiczną budowaną w ramach programu Tauron PV. Zlokalizowana została na terenie dawnej elektrowni węglowej.

Program Tauron PV przewiduje uruchomienie farm fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych o łącznej mocy do 150 MW. Obecnie trwa budowa największej farmy fotowoltaicznej Taurona – w Mysłowicach – o docelowej mocy zainstalowanej 100 MW.

Barbara Blaczkowska

redakcja@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.