Tylko pojedyncze projekty wiatrowe w kolejnych aukcjach

Tylko pojedyncze projekty wiatrowe w kolejnych aukcjach
Piotr Czopek. Fot. CBE Polska

Mimo że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie przedstawiło jeszcze planów na tegoroczne aukcje i nie jest pewne, czy w ogóle odbędą się one w 2022 roku, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej liczy, że aukcje zostaną przeprowadzone tradycyjnie w ostatnim kwartale roku. PSEW ocenia, że udział inwestorów z rynku wiatrowego może być w nich marginalny.

Choć mamy już niemal połowę 2022 roku, nadal nie wiemy, czy i jakie aukcje dla OZE odbędą się w tym roku. Wiele powinny wyjaśnić dwa kluczowe rozporządzenia – jedno dotyczące wolumenów i wartości energii planowanej do zakupienia w kolejnych aukcjach, a drugie dotyczące maksymalnych cen energii, które będą mogli zaoferować inwestorzy.

Z informacji, którą portal Gramwzielone.pl uzyskał ostatnio w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, wynika, że oba projekty rozporządzeń zostaną upublicznione na przełomie drugiego i trzeciego kwartału br. Na razie w resorcie klimatu mają jeszcze trwać analizy kosztów inwestycji w poszczególne technologie OZE, które będą podstawą do określenia kluczowych parametrów kolejnych aukcji.

REKLAMA

Na wiatr trzeba poczekać  

Największym beneficjentem dotychczasowych aukcji – obok sektora fotowoltaicznego – była energetyka wiatrowa. Inwestorzy wiatrowi dostali możliwość startu w aukcjach od 2018 roku – dwa lata po uruchomieniu systemu aukcyjnego – i wykorzystali okazję, aby zabezpieczyć przychody dla planowanych inwestycji, skutecznie oferując sprzedaż energii z projektów o skumulowanej mocy kilku gigawatów.

REKLAMA

Jaki będzie udział sektora wiatrowego w kolejnych aukcjach? Wygląda na to, że możliwości udziału energetyki wiatrowej w systemie aukcyjnym – ograniczone przez brak nowych projektów z powodu zasady odległościowej (10H) – już się wyczerpują, co potwierdza w komentarzu dla Gramwzielone.pl Piotr Czopek, dyrektor ds. regulacji w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej.

– Z uwagi na zasadę 10H nie ma możliwości rozwoju nowych projektów wiatrowych, tym samym nie należy się spodziewać dużych wolumenów aukcyjnych w wietrze. Będą to raczej pojedyncze projekty – mówi Piotr Czopek.

Przedstawiciel PSEW liczy na to, że mimo braku informacji o kolejnych aukcjach ze strony resortu klimatu w 2022 roku kolejne aukcje się odbędą i że oferty sprzedaży energii będzie można w nich złożyć w ostatnim kwartale br.

– Oczekujemy, że aukcje odbędą się w okolicach października/listopada z uwagi na konieczność dochowania terminów ustawowych związanych z ogłoszeniem cen referencyjnych, a następnie z ogłoszeniem terminów poszczególnych aukcji. Taki termin przeprowadzenia aukcji jest zgodny z dotychczasową praktyką URE. Jedyny wyjątek stanowił rok 2021, gdzie aukcje odbyły się dodatkowo w czerwcu, niemniej jednak wynikało to raczej z obawy, że 30 czerwca 2021 roku będzie datą graniczną aukcyjnego systemu wsparcia – mówi Piotr Czopek.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.