GE naruszył patent spółki Siemens Gamesa. Zapłaci fortunę

GE naruszył patent spółki Siemens Gamesa. Zapłaci fortunę
fot. GE Renewable Energy

Sąd w Bostonie, w stanie Massachusetts, przyznał rację producentowi elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa w sporze o naruszenie jego patentu przez GE Renewable Energy. Sprawa dotyczy turbiny morskiej GE Haliade-X.

Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych w Dystrykcie Massachusetts wydał orzeczenie w sprawie naruszenia praw patentowych na obszarze USA przez firmę GE Renewable Energy. Skargę przeciw GE w zeszłym roku złożyła spółka Siemens Gamesa.

Sporny patent 413

REKLAMA

W piśmie skierowanym do sądu zarzucono niezgodne z prawem zastosowanie w morskiej turbinie GE Haliade-X dwóch patentów opracowanej przez Siemens Gamesa technologii Direct Drive.

Pierwszy patent obejmował ulepszenie technologii napędu bezpośredniego turbin wiatrowych, a drugi – konstrukcję turbiny, a konkretnie strukturalny mechanizm podporowy turbiny morskiej z napędem bezpośrednim oraz fizyczny i strukturalny układ łożysk wału głównego (tzw. patent 413).

Sąd w Bostonie uznał, że GE naruszył jeden z patentów – patent 413 – i nałożył na GE obowiązek uiszczenia opłaty licencyjnej na rzecz spółki Siemens Gamesa z tytułu korzystania z jej własności intelektualnej. Za każdy zainstalowany megawat w turbinach GE Haliade-X amerykański producent ma zapłacić 30 tys. dolarów.

Jednocześniej sędziowie uznali, że naruszenie patentu przez GE nie było umyślne, a Siemens Gamesa nie udowodniła, że w związku z tym poniosła straty, wobec czego opłata licencyjna ma być uiszczona jednorazowo, w ciągu 90 dni od uruchomienia turbiny GE Haliade-X.

Turbiny GE, których dotyczy decyzja amerykańskiego sądu, mają zostać wykorzystane w USA na morskich farmach wiatrowych Vineyard Wind 1 (800 MW mocy), Ocean Wind (1,1 GW) i Skipjack (120 MW).

REKLAMA

Wzajemne oskarżenia

Spółka Siemens Gamesa jest zadowolona z orzeczenia sądu. Jak powiedział Steve Dayney, szef działu Offshore North America: – Uczciwa i legalna konkurencja ma kluczowe znaczenie dla sukcesu branży energii odnawialnej, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie.

Rzecznik GE Renewable Energy stwierdził natomiast, że firma analizuje dalsze możliwości prawne.

Szczegóły dotyczące przebiegu sprawy przed sądem w Massachusetts i argumentów podnoszonych przez strony można znaleźć tutaj.

Na kolejnej rozprawie, która odbędzie się w lipcu br., sąd ma rozstrzygnąć kwestię tego, czy Siemens Gamesa jest zobowiązana do udzielenia GE licencji na technologię objętą patentem 413. Eksperci twierdzą jednak, że obowiązek taki po stronie Siemens Gamesy to sprawa raczej oczywista po wygraniu procesu.

Złożona we wrześniu zeszłego roku skarga Siemens Gamesy na GE Renewable Energy pojawiła się po tym, jak GE w lipcu oskarżył Siemens Gamesę o naruszenie opatentowanych przez GE technologii przełączenia na niskie (LVRT) i zerowe (ZVRT) napięcie podczas pracy turbin wiatrowych w przypadku wystąpienia zakłóceń. GE złożyło swoją skargę do amerykańskiej Międzynarodowej Komisji Handlu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.