Onde rusza z budową farmy wiatrowej ZE PAK

Onde rusza z budową farmy wiatrowej ZE PAK
fot. Vestas

Farma wiatrowa Człuchów budowana będzie przez firmę Onde, należącą do Grupy ERBUD. ZE PAK zlecił wykonanie tego zadania za 127,5 mln zł netto. 

Onde startuje z budową farmy wiatrowej Człuchów. 1 lipca spółka miała otrzymać pisemne polecenie rozpoczęcia prac. 

Farma wiatrowa Człuchów w województwie pomorskim składać się będzie z 33 turbin o łącznej mocy prawie 73 MW. W ramach umowy z ZE PAK spółka Onde odpowiedzialna będzie za wybudowanie dróg i fundamentów, prace konstrukcyjne, instalację stacji elektroenergetycznej i prace dotyczące średnich i wysokich napięć.

REKLAMA

Zakończenie działań Onde ma nastąpić w pierwszym kwartale 2024 roku.

Inwestorem projektu FW Człuchów jest spółka Great Wind, należąca do ZE PAK SA (została przejęta w zeszłym miesiącu za 725 mln zł).

Coraz więcej podmiotów kojarzonych z energetyką konwencjonalną podejmuje duże inwestycje związane z „zieloną transformacją”. Liderem wśród nich jest właśnie ZE PAK, dlatego cieszymy się, że zaufał nam, powierzając to zlecenie – mówi Piotr Gutowski, wiceprezes Onde.

Duński koncern dostarczy turbiny

REKLAMA

Ostatnio ZE PAK informował o podpisaniu z duńskim koncernem Vestas umowy na dostawę, montaż i uruchomienie turbin na farmę wiatrową Człuchów. Kontrakt przewiduje także 15-letni serwis instalacji.

Turbiny wiatrowe wybrane dla inwestycji to model V110-2,2 MW; zainstalowane zostaną na wysokości piasty 120 metrów. 

Jak podkreślał producent turbin, projekt ten przyczyni się do rozwoju lokalnego.

– Projekt Człuchów  jest kolejnym dowodem zaangażowania firmy Vestas w tworzenie wartości w całym łańcuchu dostaw w Polsce, ponieważ wszystkie wieże będą produkowane lokalnie – mówił William Gaillard, wiceprezes Vestas Sales East & BD. 

Dostawy i montaż turbin na FW Człuchów rozpoczną się według planu w trzecim kwartale 2023 roku. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.