Siemens Gamesa dostarczy olbrzymie turbiny na morską farmę wiatrową

Siemens Gamesa dostarczy olbrzymie turbiny na morską farmę wiatrową
fot. Siemens Gamesa

Największe na świecie turbiny trafią na morską farmę wiatrową Moray West w Szkocji. Siemens Gamesa dostarczy i zainstaluje 60 turbin o łącznej mocy 882 MW.

Działająca w obszarze morskiej energetyki wiatrowej firma Cadeler podpisała umowę z Siemens Gamesa na dostarczenie i montaż 60 turbin wiatrowych SG 14-222 DD o łącznej mocy 882 MW. Będą one zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej Moray West u wybrzeży Szkocji.

Instalacja elektrowni wiatrowych ma być realizowana z wykorzystaniem statku Wind Orca, należącego do Cadeler, od początku 2024 roku. Turbiny będą wstępnie montowane w porcie Nigg w Cromarty Firth w Szkocji.

REKLAMA

Energia z morza od 2024 roku

Każda morska turbina wiatrowa SG 14-222 DD będzie miała moc 14,7 MW i będzie wyposażona w łopaty B108 IntegralBlades oraz funkcję PowerBoost. Długość średnicy wirnika turbiny to 222 m. Łopaty do turbin mają być produkowane w fabryce w Hull w Anglii.

Lokalizacja projektu Moray West zaplanowana jest w odległości ponad 22 km od wybrzeża Moray w północno-wschodniej Szkocji. Farma wiatrowa ma zacząć produkować energię w 2024 roku.

Większościowy udział w projekcie Moray West ma spółka Ocean Winds, udziałowcem mniejszościowym jest litewska grupa Ignitis.

REKLAMA

Turbiny Siemens Gamesa na największej farmie wiatrowej na Bałtyku

Ostatnio także niemiecka firma wpd poinformowała o zamówieniu turbin Siemens Gamesa na ogromną morską farmę wiatrową, której realizacja właśnie się rozpoczęła. Farma wiatrowa Gennaker położona będzie na Morzu Bałtyckim, w pobliżu półwyspu Darss, a jej łączna moc zainstalowana osiągnąć ma 927 MW.

Spółka wpd podpisała z Siemens Gamesa umowę na dostawę i montaż 103 morskich turbin wiatrowych Siemens Gamesa Direct Drive o mocy do 9 MW każda (po uruchomieniu opcji PowerBoost; moc znamionowa to 8,6 MW). W ramach kontraktu Siemens Gamesa zapewni też 20-letni serwis instalacji.

Uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Gennaker zaplanowane jest na rok 2026. Kiedy zacznie działać z pełną mocą, powinna być to wówczas największa morska farma wiatrowa na Bałtyku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.