Polenergia zainwestuje w farmę wiatrową na Litwie

Polenergia zainwestuje w farmę wiatrową na Litwie
Silke/Pixabay

Polenergia razem z litewską spółką Modus Energy planują zbudować na litewskim odcinku Morza Bałtyckiego farmę wiatrową. Firmy złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że Polenergia i litewska spółka Modus Energy, działająca w sektorze energii odnawialnej, złożyły wniosek w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy. Według komunikatu działalność nowego podmiotu obejmować ma budowę, rozwój i obsługę morskiej farmy wiatrowej na litewskim obszarze morskim.

Polenergia na fali

REKLAMA

Najważniejszym projektem Polenergii jest obecnie budowa morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Farmy wiatrowe polskiej spółki w pierwszym kwartale wyprodukowały 4,2 proc. energii wiatrowej w Polsce – w porównaniu do 4,4 proc. rok wcześniej.

W tym półroczu Polenergia wypracowała ponad 119 mln zł zysku netto. Do tak wysokiego wyniku przyczynił się przede wszystkim wyższy wynik w segmencie lądowych farm wiatrowych, spowodowany wyższym wolumenem produkcji na skutek dobrych warunków wietrznych i wzrostu mocy wytwórczych w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Inwestycje Polenergii realizowane w ramach joint venture z norweskim Equinorem zakładają uruchomienie morskich turbin o łącznej mocy 3 GW.

Litewski kawałek morza

Teraz jednak Polenergia planuje rozszerzyć aktywność w zakresie offshore, wychodząc poza polską strefę Bałtyku. W tym celu w marcu br. firma ogłosiła partnerstwo z Modus Energy, w której za rozwój odnawialnych źródeł energii odpowiada firma Green Genius planująca uruchomienie do 2025 roku źródeł OZE o łącznej mocy 1,5 GW.

Już obecnie aktywa Green Genius – zlokalizowane m.in. w Polsce – produkują rocznie około 399 GWh zielonej energii, co zapobiega emisji ponad 335 tysięcy ton CO2.

REKLAMA

Zawarta umowa inwestycyjna zakłada utworzenie spółki celowej, współkontrolowanej przez Green Genius, która będzie pełniła funkcję lokalnego partnera Polenergii na litewskim rynku.

Lokalna wiedza i doświadczenie

Modus Energy od lat działa w sektorze energii odnawialnej: inwestuje i rozwija projekty biogazowe, a także projekty solarne wielkoobszarowe i projekty typu B2B na Litwie, a także –  za pośrednictwem spółek zależnych – we Włoszech, Hiszpanii, Ukrainie, Białorusi, Rumunii oraz w Polsce.

Należy do Grupy Modus kontrolowanej przez Kestutisa Martinkenasa, skupiającej spółki z różnych krajów, która koncentruje swoją działalność głównie w obszarach energii odnawialnej, usług związanych z mobilnością, inteligentnych rozwiązanń parkingowych i branży motoryzacyjnej.

Warunkiem wykonania umowy inwestycyjnej jest uzyskanie zgody właściwego organu ochrony konkurencji, o którą właśnie teraz ubiega się Polenergia, a także zawarcie umowy wspólników pomiędzy Polenergią i Green Genius, na mocy której powołana zostanie spółka joint venture realizująca projekt w Litwie.

Kontrolowana przez Dominikę Kulczyk Polenergia liczy na to, że połączenie jej wiedzy na temat uwarunkowań inwestycyjnych w Europie Centralnej z wiedzą Green Genius dotyczącą lokalnych regulacji, znajomością kluczowych interesariuszy oraz doświadczeniem w rozwoju projektów energetycznych na litewskim rynku pozwoli wypracować optymalną strategię wejścia na nowy rynek i optymalną organizację spółki joint venture. 

Współpraca przewiduje także analizę litewskich regulacji zmierzających do przyjęcia ram prawnych dla rozwoju i budowy morskich farm wiatrowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.