Pożar elektrowni wiatrowej w Niemczech

Pożar elektrowni wiatrowej w Niemczech
Feuerwehr Losheim am See

Na południu Niemiec doszło do pożaru elektrowni wiatrowej. Spaliła się turbina dostarczona przez duński koncern Vestas.

O incydencie poinformowała straż pożarna z gminy Losheim am See, położonej w kraju związkowym Saara w zachodnich Niemczech. Do pożaru elektrowni wiatrowej doszło 28 grudnia 2022 roku po godzinie 23.

Spaleniu uległa turbina zainstalowana na wieży liczącej około 100 metrów. W wyniku pożaru od turbiny odpadły elementy gondoli i łopat.

REKLAMA

Służby, które przybyły na miejsce pożaru, zdecydowały, że strażacy nie będą gasić turbiny i poczekają na wypalenie się jej elementów. Ewentualne gaszenie turbiny utrudniał wiatr wiejący z prędkością 5060 km na godzinę, a spadające komponenty elektrowni zagrażałyby bezpieczeństwu strażaków.

Natomiast około 40 strażaków, którzy brali udział w akcji, zabezpieczyło okoliczny teren i monitorowało go, aby zapobiec ewentualnym pożarom wywołanym przez spadające, palące się elementy elektrowni.

Pożar turbiny zakończył się po około 6 godzinach, około godziny 5 rano 29 grudnia. Nikt nie ucierpiał w wyniku zdarzenia.

REKLAMA

Na razie nie są znane przyczyny pożaru. Wiadomo natomiast, że spaliła się turbina Vestas V90 MK3 o mocy 2 MW. Duński producent elektrowni wiatrowych zapowiedział już współpracę z właścicielem turbiny w celu wyjaśnienia przyczyn zdarzenia.

Zdjęcia: Feuerwehr Losheim am See

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.