PSEW: 500-600 MW nowych farm wiatrowych w 2014 r.

PSEW: 500-600 MW nowych farm wiatrowych w 2014 r.
Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej / foto: Newseria

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) zakłada, że w tym roku liczba nowych farm wiatrowych oddawanych do użytku w naszym kraju będzie niższa niż we wcześniejszych latach. 

Jak informuje na łamach wnp.pl Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PSEW, mniejsza prognozowana liczba instalacji wiatrowych ma być efektem utrzymującej się od dłuższego czasu niepewności dotyczącej warunków inwestowania. 

Wiceprezes PSEW prognozuje, że w najbliższych kwartałach wielu inwestorów będzie spieszyć się z oddawaniem do użytku nowych farm wiatrowych, aby pozostały one jeszcze w starym systemie wsparcia dla OZE i nie musiały konkurować o wsparcie w aukcjach, których uruchomienie zapowiada rząd w 2016 r. 

REKLAMA
REKLAMA

Wraz z rozpoczęciem prac parlamentarnych nad projektem ustawy o OZE ta, zapowiadana przez rząd data wejścia w życie systemu aukcyjnego staje się bowiem bardziej realna. 

Zdaniem PSEW, spowodowane tą perspektywą przyspieszenie inwestycyjne powinno być najbardziej widoczne w przyszłym roku. 

Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, obecnie łączna moc farm wiatrowych w Polsce przekracza już 3,72 GW, ale w minionym kwartale przyłączono zaledwie ok. 50 MW nowych turbin. To dużo mniej niż we wcześniejszych kwartałach. 

gramwzielone.pl