Energa i PZU LAB szykują nowe rozwiązania dla morskich wiatraków

Energa i PZU LAB szykują nowe rozwiązania dla morskich wiatraków
Vestas

Spółka Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen wspólnie z PZU LAB przeprowadzi pilotaże technologii, które mają zwiększyć niezawodność morskich farmach wiatrowych.

To pierwszy projekt w Polsce, w którym przedstawiciele inwestora, operatora farm wiatrowych, wspólnie z przedstawicielem ubezpieczyciela przetestują w warunkach rzeczywistych, na istniejącym obiekcie, wypracowane cyfrowe rozwiązania, które powinny mieć zastosowanie w eksploatacji morskich farm wiatrowych. Pilotaż ma potrwać około dwóch lat.

Próby przeprowadzane będą na istniejącej już lądowej farmie wiatrowej należącej do Energi Wytwarzania, na której warunki w możliwie największym stopniu mają odpowiadać tym, jakie panować będą na morzu. Wyniki pilotażu pozwolą na opracowanie narzędzi przewidujących, jak będą się zachowywać turbiny wiatrowe i ich poszczególne elementy w różnych warunkach i perspektywach czasowych. Dzięki temu rozpoznane zostaną możliwe ryzyka pracy farm wiatrowych, w tym szczególnie ryzyka o charakterze krytycznym, zagrażającym ciągłości działania morskich wiatraków.

REKLAMA

Zebrane informacje mają umożliwić opracowanie odpowiednich środków zaradczych, np. szkoleń dla obsługi farm bazujących na scenariuszach awaryjnych. Powinny także pozwolić na zoptymalizowanie pracy turbin i redukcję kosztów utrzymania przy jednoczesnym wzroście efektywności i produktywności farm wiatrowych na morzu. Cyfrowy symulator ma odzwierciadlać pracę całej farmy wiatrowej, jak też pojedynczej turbiny wiatrowej w czasie rzeczywistym.

Przewidywanie wolumenu produkcji energii

Energa Wytwarzanie i PZU LAB planują też kolejne pilotaże. PZU LAB ma już duże doświadczenie w zakresie monitorowania i przewidywania awarii (a także efektywności pracy) urządzeń przemysłowych. Współpraca z Energą Wytwarzaniem pozwoli rozbudować ten know-how o nowy obszar.

Kolejny projekt, który zrealizować chcą wspólnie Energa Wytwarzanie i PZU LAB, będzie dotyczył cyfrowego przewidywania wolumenu produkcji energii elektrycznej. Oprogramowanie ma bazować m.in. na bieżących i archiwalnych danych na temat wytwarzania, aktualnym zapotrzebowaniu w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) i informacjach na temat dostępnej pojemności magazynów energii.

Energa Wytwarzanie zakłada, że tak skonstruowane narzędzie pozwoliłoby na bilansowanie produkcji energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych w stosunku do aktualnych obciążenia sieci elektroenergetycznych i zapotrzebowania na energię elektryczną.

REKLAMA

Morska energetyka wiatrowa stanowi jeden z kluczowych kierunków rozwój nowoczesnej energetyki ujętych w strategii ORLEN2030. Zgodnie z jej zapisami do końca dekady koncern planuje mieć 9 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych, w tym w morskich farmach wiatrowych.

Ograniczenie zanieczyszczeń olejowych

Celem trzeciego planowanego przez Energę Wytwarzanie i PZU LAB projektu będzie opracowanie prototypu urządzenia do rozpoznawania potencjalnych zanieczyszczeń olejowych z turbin wiatrowych oraz obsługujących je statków. Oprócz wykrywania substancji na powierzchni morza urządzenie pozwali też ograniczyć ich rozprzestrzenianie się. Składać się będzie z pływającej platformy, zespołu sensorów wykrywających substancje ropopochodne oraz specjalnej jednostki pływającej wyposażonej w odpowiedni do potrzeb projektu element sorpcyjny (zbierający zanieczyszczenia).

Energa zaznacza, że do takich zdarzeń dochodzi rzadko, jednak dalsze minimalizowanie ryzyka wpłynie korzystnie zarówno na bezpieczeństwo środowiska, jak i bezpieczną pracę morskich farm wiatrowych.

Orlen postawi wiatraki na Bałtyku

Orlen, do którego należy Energa Wytwarzanie, jest w trakcie realizacji najbardziej zaawansowanego projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku – farmy Baltic Power o mocy do 1,2  GW. Zbuduje ją we współpracy z kanadyjskim inwestorem Northland Power. Po rozpoczęciu pracy w 2026 roku farma ma produkować energię w  ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu  ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.

Grupa stara się również o pozyskanie nowych obszarów pod budowę kolejnych instalacji wiatrowych oraz podjęła decyzję o budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego do budowy farm na morzu. Terminal zlokalizowany w porcie w Świnoujściu ma rozpocząć pracę na przełomie lat 2024 i 2025.

Energa Wytwarzanie planuje wykorzystać rozwiązania wypracowane we współpracy z PZU LAB jeszcze w pierwszej fazie rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku, w związku z czym zakłada, że wszystkie trzy pilotaże zakończą się w ciągu najbliższych trzech lat.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.