REKLAMA
 
REKLAMA

Miliardy dla offshore z udziałem Ignitis

Miliardy dla offshore z udziałem Ignitis
fot. Siemens Gamesa

Projekt morskiej farmy wiatrowej Moray West uzyskał 2 mld funtów finansowania bez regresu. Właścicielem inwestycji jest Ocean Winds, spółka joint venture Engie i EDP Renewables, a także Ignitis Renewables jako udziałowca mniejszościowego.

Farma wiatrowa Moray West budowana jest w Moray Firth, ponad 22 km od wybrzeża Moray Council w północno-wschodniej Szkocji. Mniejszościowym udziałowcem projektu (5 proc.) jest litewska spółka Ignitis Renewables, należąca do Ignitis Group.

Objęcie choć niewielkiego udziału w projekcie Moray West pozwala Ignitis Group oraz Ignitis Renewables na zdobycie doświadczenia w zakresie rozwoju morskich projektów wiatrowych w innych krajach i cennego know-how, które zostaną wykorzystane do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Litwie – powiedział Darius Maikštėnas, dyrektor generalny Ignitis Group.

REKLAMA

Jak dodał Maikštėnas, Ignitis Renewables wspólnie z Ocean Winds przygotowuje się obecnie do pierwszej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej na Litwie.

Prawie 900 MW w wietrze

Ignitis Renewables informuje, że zamknięcie finansowania dla szkockiej farmy wiatrowej Moray West pozwala na zabezpieczenie elementów łańcucha dostaw w ramach przygotowań do prac instalacyjnych w dalszej części 2023 roku.

REKLAMA

Farma wiatrowa ma osiągnąć moc zainstalowaną 882 MW. Złoży się na nią 60 turbin wiatrowych o mocy 14,7 MW każda. Dostarczy je Siemens Gamesa Renewable Energy. W tym celu SGRE wyprodukuje 180 łopat wiatrowych w swojej fabryce w Hull w Anglii.

Energia wytwarzana przez farmę Moray West będzie w większości sprzedawana na podstawie korporacyjnych umów cPPA. Obecnie podpisane są umowy obejmujące ponad 50 proc. planowanej generacji. Inwestorzy zabezpieczyli też 15-letni indeksowany kontrakt różnicowy (CfD) na dostawę energii z części projektu o mocy 294 MW – po cenie 37,35 funtów/MWh.

Projekt ma zacząć wytwarzać energię w 2024 roku. W pełnym zakresie generacja ruszy w 2025 roku. Jak podaje Ignitis, wolumen energii produkowanej przez Moray West stanowić będzie równowartość około 30 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej na Litwie.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA