Baltica z decyzją środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej

Baltica z decyzją środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej
Baltica

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej, czyli wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach: Baltica 2 i Baltica 3.  Inwestorzy realizujący projekt PGE i Ørsted mogą dzięki temu kontynuować projekt i rozpocząć prace nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.

Wydanie decyzji środowiskowej zamyka ważny, wielomiesięczny etap prac przygotowujących budowę morskiej farmy wiatrowej wraz z infrastrukturą przyłączeniową. Spełniliśmy niezbędny warunek kontynuacji procesu inwestycyjnego i możemy teraz przystąpić do przygotowania dokumentacji technicznej niezbędnej do pozyskania pozwoleń na budowę – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Decyzja środowiskowa dla infrastruktury przyłączeniowej Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica jest dla nas potwierdzeniem, że badania środowiskowe zostały rzetelnie przeprowadzone, a powstała w ich rezultacie dokumentacja środowiskowa została należycie przygotowana – dodał prezes PGE.

REKLAMA

Od planowania do inwestycji

Jak informuje Søren Westergaard Jensen, dyrektor projektu Baltica 2+3 z ramienia Ørsted, po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej firma złożyła wnioski o pozwolenia wodnoprawne i będzie występować o decyzje lokalizacyjne.

– To elementy przygotowań do pozyskania pozwoleń na budowę, które są ostatnimi wymogami administracyjnymi. Ich spełnienie pozwoli projektowi Baltica 2+3 dojrzewać w kierunku podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej, a następnie przejść od etapu planowania do etapu realizacji inwestycji – mówi Søren Westergaard. – Cieszymy się, że dokładając cegiełkę do celów związanych z transformacją i wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski, możemy realizować inwestycję w Morską Farmę Wiatrową Baltica zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi  dodaje.

REKLAMA

Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej projektu Baltica  co poprzedziły szczegółowe badania środowiska przyrodniczego – to milowy krok w kierunku realizacji inwestycji. Od stycznia 2020 roku projekt ma decyzję środowiskową dla samej farmy wiatrowej. Ponadto dla projektu wydano już pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp (PSzW), pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK) oraz umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem. Uzyskał on także prawo do kontraktu różnicowego (CfD).

Gdzie powstanie infrastruktura przyłączeniowa

Zadaniem infrastruktury przyłączeniowej jest wyprowadzenie energii wyprodukowanej na morzu do sieci przesyłowej na lądzie.

Na odcinku przejścia kabli morskich przez strefę brzegową zostanie wykonany przewiert morze–ląd, tj. kable zostaną poprowadzone w technologii bezwykopowej pod plażą. Następnie będą biegły ławą kablową przez teren gminy Choczewo do dwóch lądowych stacji transformatorowych zlokalizowanych w pobliżu miejscowości Osieki Lęborskie. Stąd energia trafi do stacji elektroenergetycznej krajowego operatora sieci przesyłowej.

Zgodnie z harmonogramem pierwszego etapu projektu, czyli Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW, wprowadzenie pierwszej energii do sieci jest planowane na 2026 rok. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy do 1497 MW, ma rozpocząć produkcję w 2027 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.