REKLAMA
 
REKLAMA

Budowa fabryki komponentów wiatrowych zablokowana

Budowa fabryki komponentów wiatrowych zablokowana
Windar Renovables

Prezydent Świnoujścia odmówił wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji polegającej na budowie fabryki wież morskich elektrowni wiatrowych. Pracę w zakładzie miało znaleźć 450 osób. Inwestor, który chciał uruchomić fabrykę w Świnoujściu, ma już na koncie kontrakt na dostawę wież wiatrowych dla projektu realizowanego na Bałtyku.

Wniosek spółki Windar Polska o decyzję środowiskową dla przedsięwzięcia „Budowa zakładu do produkcji elementów do farm wiatrowych na działkach 168, 169/1, 170 obr. 0014 przy ul. Jana Sołtana w Świnoujściu” wpłynął do władz miasta 20 kwietnia br.

Zaprojektowana fabryka miała produkować wieże do morskich turbin wiatrowych nowej generacji o mocy 14–16 MW (o masie do 450 ton, średnicy 10 metrów i długości 50 metrów). Obiekt miał zajmować powierzchnię około 120 000 m2. Na terenie zakładu przewidziano zadaszone obszary do spawania i obróbki powierzchni komponentów oraz montażu, a także otwartą przestrzeń do przechowywania gotowych elementów. Fabryka miała produkować nawet 100 wież rocznie i zapewniać 450 bezpośrednich miejsc pracy.

REKLAMA

Start produkcji inwestor planował na początek 2024 roku. Rynkiem docelowym miała być Polska oraz inne kraje na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym. Całkowitą wartość inwestycji oszacowano na ponad 350 mln zł.

Odmowa wydania decyzji środowiskowej

Jak uzasadniły władze Świnoujścia, odmowa wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji wiąże się „z brakiem zgodności z zapisami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego”.

Jak czytamy w decyzji: „ww. obszar podlega uzgodnieniom obszaru elementarnego TP.V.C.07, dla którego przeznaczenie określono następująco: Wolny Obszar Celny „Odra”. Teren zabudowy do modernizacji i adaptacji zgodnie z ustaleniami dla kategorii terenów portowych określonych w § 105. Preferowana lokalizacja funkcji z wykorzystaniem transportu wodnego, wymagających bezpośredniego dostępu do basenu portowego i bocznic kolejowych. Zgodnie ze szczegółowymi ustaleniami dla elementarnego terenu TP.V.C.07 maksymalna dopuszczalna wysokość zabudowy wynosi 20 m nad poziom terenu. Inwestor wyjaśnił w piśmie z dnia 17 maja 2023 r., że najwyższa część projektowanych obiektów kubaturowych znajduje się na wysokości 27,6 m n.p.m. Zamierzenie to nie jest zatem zgodne z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto obszar wskazany we wniosku objęty jest postępowaniem planistycznym wszczętym Uchwałą Nr LIV/435/2021 Rady Miasta Świnoujście z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie rozpoczęcia sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Świnoujście w rejonie ul. Jana Sołtana. Przedmiotem zmiany jest m.in. zwiększenie dopuszczalnej maksymalnej wysokości zabudowy”.

REKLAMA

Władze miasta podkreśliły, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został już uchwalony, a jednocześnie nie jest możliwe stwierdzenie zgodności inwestycji z zapisami planu. W ten sposób uzasadniono odmowę wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla fabryki Windar Polska.

Hiszpańskie wieże wiatrowe dla Baltic Eagle

Spółka Windar Polska należy do hiszpańskiej grupy Windar, która specjalizuje się w produkcji wież elektrowni wiatrowych. Firma powstała w 2007 roku w Aviles na północy Hiszpanii. Firma ma zakłady także w Indiach, Brazylii i Meksyku.

Windar we współpracy z firmą Navantia zdobył kontrakt m.in. na dostawę wież dla elektrowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W 2021 roku konsorcjum Windar-Navantia podpisało umowę na dostawę 50 wież (monopali) dla projektu Baltic Eagle, który realizuje hiszpańska grupa energetyczna Iberdrola.

Na morską farmę wiatrową Baltic Eagle złoży się 50 elektrowni wiatrowych Vestas o jednostkowej mocy 9,53 MW i średnicy łopat wirnika liczącej 174 metry. Montaż turbin ma zostać zrealizowany do 2024 roku. Farma wiatrowa o łącznej mocy 476 MW będzie produkować w skali roku około 1,9 TWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Niemcy szybciutko wciągną takiego inwestora i jeszcze w rękę pocałują. Powinny być kary za potencjalne utraty przychodów wraz za rażącą niegospodarność. Pierdzistołki pewnie się wakacjują więc nie ma kto zadziałać.

to juž miejsca w Pplsce nie ma.Na głowę upadli,wpychać wszystko w jeden kont

Bo taurony i reszta bandy nie mieli co robić z swoim drogim prąem

Brak słów

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA