REKLAMA
 
REKLAMA

Enercon ulepszy swoją najmocniejszą turbinę wiatrową

Enercon ulepszy swoją najmocniejszą turbinę wiatrową
Fot. ENERCON

Niemiecki producent elektrowni wiatrowych Enercon zapowiedział aktualizację swojej obecnie najmocniejszej turbiny. Odświeżona wersja ma zaoferować znaczącą poprawę wydajności produkcji energii.

Enercon w swojej ofercie ma obecnie trzy serie przeznaczonych do pracy na lądzie turbin wiatrowych: EP2, EP oraz EP5. W ostatniej z nich dostępne są dwa modele: E-160 EP5 oraz E-175 EP5 (zaprezentowany jesienią 2022 r.). Model E-175 EP5 przejdzie modyfikację, która wynikowo ma zapewnić lepszą wydajność rocznej produkcji energii elektrycznej.

Udoskonalenia

Odświeżona wersja elektrowni wiatrowej E-175 EP5 zostanie oznaczona symbolem E-175 EP5 E2 i najprawdopodobniej będzie oferować moc wyższą niż poprzednik (E-175 EP5 ma moc 6 MW). Producent na razie jednak nie zdradza szczegółowej specyfikacji – w materiałach prasowych posługuje się zapisem 6.X.

REKLAMA

W ramach udoskonaleń nowy model elektrowni wiatrowej zostanie wyposażony w generator z magnesami trwałymi, charakterystyczny generator z zewnętrznym wirnikiem i większą średnicą łopat podzielonych na dwie części w celu ułatwienia procesów logistycznych.

Jak twierdzi Enercon, wersja E-175 EP5 E2 ma oferować znacząco lepszą wydajność rocznej produkcji energii (Annual Energy Production, AEP) w porównaniu z modelem E-175 EP5, zaprezentowanym jesienią 2022 r. Nowa wersja turbiny zachowa jednocześnie wykorzystywane w E-175 EP5 tryby pracy. Turbina E-175 EP5 E2 będzie dostępna w 2026 r., jednak – jak zaznacza producent – nowy model już dziś można uwzględniać w projektach deweloperskich.

1 GW w Turcji

Enercon to jeden z najstarszych producentów elektrowni wiatrowych na świecie. Niemiecka firma opracowała pierwszy model elektrowni wiatrowej już w 1984 r. Oferował on moc wynoszącą zaledwie 55 kW, a do końca lat 80. XX w. wprowadzono jeszcze turbiny o mocach 80 i 300 kW. Od tamtego czasu Enercon dostarczył klientom na całym świecie już około 30,3 tys. turbin. Niemiecka firma w przeciwieństwie do konkurencji nie rozpoczęła produkcji morskich elektrowni wiatrowych i nadal skupia się tylko na turbinach przeznaczonych do pracy na lądzie.

REKLAMA

Enercon podpisał w tym roku kontrakt z turecką firmą Enerjisa Üretim na dostawy dwóch najnowszych elektrowni wiatrowych E-175 EP5.

Enerjisa Üretim zajmuje się wytwarzaniem, dostawą i obrotem energią elektryczną generowaną za pośrednictwem elektrowni wodnych, gazowych, wiatrowych i fotowoltaicznych. Spółka obsługuje tureckich odbiorców prywatnych i biznesowych.

Na podstawie umowy Enercon zajmie się dostarczeniem i budową dwóch turbin wiatrowych E-175 EP5 do końca 2024 r. Ponadto, zgodnie z porozumieniem, po wybudowaniu i uruchomieniu instalacji Enercon ma świadczyć również usługi serwisu i utrzymania wybudowanej infrastruktury.

Nie będzie to pierwszy wspólny projekt realizowany przez spółki. Partnerstwo Enercon i Enerjisa Üretim obejmuje między innymi projekt YEKA RES 2, w ramach którego Enercon w ciągu najbliższych lat zainstaluje dla Enerjisa Üretim lądowe elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1 GW.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A u nas będą męczone do upadłego enercony i inne v80 czy v90 czekać na inną, rozsądniejszaą władzę. Nikt tu nie ma prawa postawić takiej 175tki

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA