Google kupi energię odnawialną w Polsce

Google kupi energię odnawialną w Polsce
Pixabay

Internetowy potentat ma na koncie umowy na zakup zielonej energii z farm wiatrowych i fotowoltaicznych o mocach liczonych w dziesiątkach gigawatów. Teraz Google zawarł swoją pierwszą umowę na zakup energii odnawialnej w Polsce.

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji Google Cloud Summit Poland spółka Google Cloud ogłosiła partnerstwo z Grupą Polsat Plus. Partnerstwo ma na celu wspieranie strategii zrównoważonego rozwoju i realizacji celów transformacji cyfrowej grupy.

W ramach współpracy Google podpisze swoją pierwszą umowę na zakup energii elektrycznej w Polsce z Grupą Polsat Plus, która w przyszłym roku planuje osiągnąć zainstalowaną moc OZE na poziomie 330 MW. W 2025 r. zielone moce Polsatu mają wzrosnąć do 740 MW, w tym projekty farm wiatrowych na lądzie mają osiągnąć moc blisko 300 MW, a farm fotowoltaicznych – 340 MW.

REKLAMA

W przygotowanym przez Polsat Plus dokumencie Strategia 2023+ docelowa moc zainstalowana w energetyce odnawialnej została określona na poziomie 1000 MW. Według szacunków Polsatu taki poziom inwestycji w OZE pomoże zmniejszyć emisję CO2 w polskiej gospodarce o ponad 2 mln ton rocznie.

Ważnym elementem sektora czystej energii są również działania Grupy Polsat Plus związane z rozwojem gospodarki wodorowej w Polsce.

Google kupi energię odnawialną od Polsatu

Jednym z odbiorców energii odnawialnej z aktywów Polsatu Plus będzie Google. Obie strony zawarły umowę PPA na zakup energii z elektrowni wiatrowych o mocy 50,4 MW, które mają wejść w skład farmy wiatrowej Przyrów powstającej na terenie województwa śląskiego.

REKLAMA

Projekt tej farmy wiatrowej jest rozwijany przez Grupę Polsat Plus we współpracy z grupą energetyczną ZE PAK, która również należy do holdingu Zygmunta Solorza. Ostatnio spółka celowa Farma Wiatrowa Przyrów zawarła z bankiem EFG Bank Ltd. umowę, która przewiduje udzielenie kredytu terminowego do kwoty 360 mln zł.

Google ocenia, że ta umowa zakupu energii pomoże biurom i centrom danych Google w Polsce osiągnąć 80 proc. bezemisyjnej energii w 2025 r.

Migracja do chmury

Dzięki współpracy z Google grupa należąca do Zygmunta Solorza wykorzysta infrastrukturę opartą na chmurze Google Cloud.

Google podkreśla, że w miarę przyspieszenia w Polsce transformacji energetycznej i odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnej infrastruktura chmurowa i technologie takie jak uczenie maszynowe (ML) i sztuczna inteligencja (AI) będą odgrywać coraz większą rolę w sektorze energetycznym.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.