Berlin ratuje producenta elektrowni wiatrowych

Berlin ratuje producenta elektrowni wiatrowych
Siemens Gamesa

Niemiecki rząd wesprze firmę Siemens Energy, która znalazła się w ogromnych tarapatach w wyniku strat swojego segmentu wiatrowego. Przełożyły się one na roczną stratę koncernu sięgającą 4,5 mld euro.

O problemach finansowych Siemens Energy mówiło się od wielu miesięcy. Rosnące ceny komponentów i malejące marże z powodu konieczności dostaw turbin wiatrowych zakontraktowanych wcześniej po niższych cenach przełożyły się na duże straty należącego do Siemens Energy producenta turbin wiatrowych Siemens Gamesa. Do tego doszły problemy z wadliwymi komponentami dostarczonych elektrowni wiatrowych.

W poprzednim raporcie kwartalnym Siemens Energy AG informował o gigantycznej stracie netto w wysokości aż 2,93 mld euro – mimo wzrostu przychodów o 8 proc. r/r.

REKLAMA

Kilka tygodni temu kierownictwo firmy ogłosiło, że będzie się starać o pomoc finansową potrzebną do uzyskania kredytów, aby realizować kolejne zamówienia. Siemens Energy zapewnił, że jego portfel zamówień sięga 110 mld euro.

Niemcy pomogą, Hiszpanie szukają rozwiązania

Teraz z pomocą ruszył niemiecki rząd, który zapowiedział zapewnienie spółce – która tylko w Niemczech zatrudnia 26 tys. osób – gwarancji bankowych o wartości 7,5 mld euro. Ma to być część większego pakietu pomocowego wartego 15 mld euro. Pozostałych gwarancji mają udzielić głównie udziałowcy (największym jest Siemens) oraz konsorcjum banków.

Nad pomocą finansową dla producenta elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa ma ponadto pracować rząd Hiszpanii. W tym kraju znajdują się fabryki firmy, które zostały włączone do Siemens Gamesa. Hiszpańskie ministerstwo przemysłu zapewniło, że utrzymanie działalności firmy w Hiszpanii traktuje jako swój priorytet.

Miliardy euro straty

Dzisiaj Siemens Energy przedstawił kolejny raport finansowy za ostatni kwartał. Spółka wypracowała w nim 8,52 mld euro przychodów (spadek o 2,5 proc. r/r). Miała przy tym aż 870 mln euro straty, podczas gdy jeszcze przed rokiem wypracowała zysk netto 354 mln euro.

REKLAMA

Kwartalne przychody producenta elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa wyniosły 2,59 mld euro (spadek o 19,8 proc. r/r), firma miała przy tym 670 mln euro straty.

W całym podsumowanym właśnie roku fiskalnym Siemens Energy miał aż 4,58 mld euro straty, mimo że całoroczne przychody firmy wzrosły o 9,9 proc. r/r – do poziomu 31,1 mld euro. W tym strata Siemens Gamesa wyniosła 4,37 mld euro.

Kierownictwo firmy zapewniło, że pomimo straty większość segmentów działalności Siemens Energy jest na plusie, a powodem złych wyników ma być głównie Siemens Gamesa.

W roku bezprecedensowych wyzwań dla Siemens Energy dwie trzecie naszych przedsiębiorstw znajduje się na ścieżce rentownego wzrostu, osiągając lub przekraczając swoje cele całoroczne. W przypadku naszej słabo prosperującej działalności związanej z energetyką wiatrową wszystkie oczy muszą być skupione na kosztach, selektywności i przyspieszeniu produktywności, podczas gdy nieprzerwanie pracujemy nad środkami zaradczymi. Obecny wysoki popyt na nasze produkty również niesie ze sobą wyzwania. Dlatego bardzo się cieszymy, że po bardzo konstruktywnych dyskusjach znaleźliśmy dobre rozwiązanie ze wszystkimi stronami, aby zabezpieczyć nasz wzrost, przyspieszony przez transformację energetyczną – komentuje Christian Bruch, CEO Siemens Energy AG.

W kolejnym roku fiskalnym Siemens Energy chce osiągnąć wzrost przychodów o 3-7 proc., notując przy tym zysk netto do 1 mld euro. W tym wzrost przychodów Siemens Gamesa ma wynieść 0-4 proc., a przyszłoroczna strata tej spółki szacowana jest na 2 mld euro.

Kluczowy dla transformacji energetycznej jest segment wodorowy, który coraz intensywniej rozwija Siemens Energy. Spółka właśnie uruchomiła w Berlinie ogromną fabrykę elektrolizerów. W inauguracji fabryki wziął udział niemiecki kanclerz Olaf Scholz.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.