REKLAMA
 
REKLAMA

Projektant geotechniczny i konstrukcyjny dla projektu Baltica 1 wybrany

Projektant geotechniczny i konstrukcyjny dla projektu Baltica 1 wybrany
fot. PGE Baltica

PGE Baltica wybrała firmę z Irlandii na projektanta geotechnicznego i konstrukcyjnego dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Zleceniobiorca ma wykonać zadanie, które jest niezbędnym elementem procesu budowy morskich farm wiatrowych.

Spółka z Grupy PGE – PGE Baltica – zawarła umowę z firmą Gavin and Doherty Geosolutions z Irlandii. Firma będzie pełnić nadzór nad pracami rozpoznania podłoża – metodami geofizycznymi i geotechnicznymi – morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Irlandczycy mają opracować model podłoża gruntowego oraz projekt koncepcyjny fundamentów na potrzeby kolejnych etapów projektowych farmy. Zadanie będzie wykonywane na obszarze planowanej morskiej farmy wiatrowej i trasie kabla eksportowego.

Jak podaje PGE, szczegółowa wiedza o podłożu inwestycji to niezbędny element procesu inwestycyjnego związanego z budową morskich farm wiatrowych.

REKLAMA

Morskie farmy wiatrowe PGE

Baltica 1 to morska farma wiatrowa o planowanej mocy około 0,9 GW. Jest jednym z trzech projektów realizowanych obecnie przez Grupę PGE na Morzu Bałtyckim – obok Baltica 2 i Baltica 3. Farmy wiatrowe budowane będą na wysokości Łeby, około 80 km od brzegu.

REKLAMA

Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową. Przeszedł także pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. W tym roku PGE Baltica rozpoczęła badania podłoża gruntu dla części lądowej inwestycji i podpisała umowę na wykonanie wstępnych badań geotechnicznych dna morskiego oraz badań geologicznych dotyczących przewiertu ląd-morze.

Morska farma wiatrowa Baltica 1 ma być uruchomiona po 2030 r. Wcześniej – do końca 2027 r. – ma się zakończyć budowa farmy Baltica 2 o mocy około 1,5 GW. Z kolei Baltica 3 o mocy około 1 GW ma być sfinalizowana do 2030 r. Baltica 2 i Baltica 3 razem utworzą morską farmę wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. Grupa PGE realizuje ją wspólnie z duńskim koncernem Orsted.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Prawo Orlen tylko ten prawdziwy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA