REKLAMA
 
REKLAMA

PGE ma komplet pozwoleń dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2

PGE ma komplet pozwoleń dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2
fot. PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała o uzyskaniu kolejnych pozwoleń dla morskiej farmy wiatrowej, którą rozwija wspólnie z koncernem Orsted. To były ostatnie pozwolenia potrzebne do rozpoczęcia budowy.

Wojewoda pomorski wydał pozwolenia na budowę części morskiej projektu farmy wiatrowej Baltica 2. Dotyczą one budowy turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych. Baltica 2 to wspólny projekt PGE i Orsted, o planowanej mocy 1,5 GW.

Szczegółowo pozwolenia wojewody dotyczą przedsięwzięcia pod nazwą „Zespół morskich farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy 1500 MW wraz z infrastrukturą techniczną związaną z etapem przygotowawczym, realizacyjnym i eksploatacyjnym (Morska Farma Wiatrowa Baltica 2)”. Jedno z nich obejmuje budowę czterech morskich stacji elektroenergetycznych, drugie – budowę 107 morskich turbin wiatrowych wraz z siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną.

REKLAMA

Jak podaje PGE, projekt budowlany i wniosek o pozwolenia na budowę opracowało konsorcjum firm Ramboll i Projmors. Teraz pracują one nad przygotowaniem projektu technicznego.

Baltica 2 – kluczowe kontrakty

Morska farma wiatrowa Baltica 2 ma już zakontraktowane wszystkie niezbędne komponenty. Ostatnio PGE informowało wyłonieniu w przetargu firmy Van Oord do przetransportowania monopali na obszar budowy morskiej farmy Baltica 2. Chwilę wcześniej wybrana została spółka, która zainstaluje pierwszą część turbin wiatrowych – będzie to Fred. Olsen Windcarrier.

Jesienią ubiegłego roku inwestorzy Baltica 2 wybrali dostawcę części fundamentów dla tej farmy wiatrowej. Jest nim niemiecki Steelwind Nordenham, konstruktor turbin specjalizujący się w produkcji monopali. Wcześniej podpisane zostały umowy z konsorcjum hiszpańskich firm Navantia-Windar oraz chińskiej spółki Orient Cable (NBO) na dostawy fundamentów i kabli wewnętrznych dla projektu.

REKLAMA

Zawieranie kluczowych dla Baltica 2 umów zaczęło się w kwietniu 2023 r. od podpisania kontraktu na dostawy turbin z Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE). Zgodnie z umową Siemens Gamesa dostarczy 107 turbin o jednostkowej mocy 14 MW. Odpowiadać będzie też za ich serwisowanie i dostawę części zamiennych. Ostatnio o wyborze turbin Siemensa dla swojej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku poinformowała także Polenergia.

Jesienią 2022 r. PGE informowało o uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej Baltica 2. Natomiast w styczniu br. wybrany został główny wykonawca lądowej infrastruktury niezbędnej do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2. Zadanie to powierzono konsorcjum firm Polimex Mostostal i GE Vernova (w Polsce reprezentowanej przez GE Power).

Morska farma wiatrowa Baltica

Baltica 2 to jeden z dwóch – obok Baltica 3 – etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica. Zakończenie budowy etapu Baltica 2 (1,5 GW) planowane jest do końca 2027 r. Z kolei farma Baltica 3 (1 GW) ma być gotowa do 2030 r.

Łączna moc 2,5 GW morskiej elektrowni rozwijanej przez PGE i Orsted ma zapewnić energię w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb prawie 4 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

pozwolenia, decyzje, zgody i tak przez 10 lat, sama budowa dwa lata

czyli:
1. Van Ord przetransportuje monopale.
2. Fred. Olsen Windcarrier. je zamontuje
Jest też kontrakt na turbine i kable oraz infrastrykture. Nie ma kontraktu na montarz turbiny i łopatek. Możliwości instalacyjne turbin 14 kW mają na tą chwile 3 statki bodajrze (heavy lift juck up instalation vessel) i wszystkie 3 mają robote zakontraktowaną na kilka lat do przodu. Niezłe zgniłe jajo zostawili Pisowi experci z Obmajtkiem na czele kolejnej ekipie. I zaraz będą drzeć gęby czemu robota nie idzie.

doOkrętowiec
Używaj czasem słownika ortograficznego, jest wbudowany w system, trzeba go tylko włączyć.
Jeśli już są tylko 3 takie statki dostępne to nie znaczy że za 1,5 roku kiedy będą potrzebne nie będzie takich na świecie np: 10 statków? Wraz z rozwojem przemysłu wiatrowego rośnie zapewne produkcja statków i dźwigów do ich montażu. (prze z z kropką)
Pisowcy może i zostawili, tylko dziwnym trafem prywatna Polenergia z Equinorem również jest na podobnym etapie projektu farmy wiatrowej na Bałtyku, zobaczymy kto się szybciej uwinie z instalacją.

Do Szalonego Antka
W USA osoba poprawiająca czyjąś wymowę bądź pisownie jest w społeczeństwie traktowana na równi z pedofilem – taki szacun. W naszym zakompleksionym społeczeństwie każdy Antek poprawia poprzednika by poczuć się trochę lepiej – postawa dobrze znana w psychologii.

DoOkrętowiec:
Nie poprawiam Cię żeby się dowartościować, na innych podłożach się realizuję.
Poprawiam Cię bo niewiele trzeba żeby wypowiedź która była dosyć sensowna nie bolała gdy się ją czyta z powodu błędów ortograficznych. Fajne to porównanie z pedofilem, nie znam się na psychologii ale zdrowy rozsądek podpowiada mi że trochę na wyrost to porównanie 🙂
A tak wracając do tematu to odnośnie statków:
https://stooq.pl/n/?f=1598122&c=1&p=4+22

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA