REKLAMA
 
REKLAMA

Jest pozwolenie na linię Choczewo-Żarnowiec. Polski offshore coraz bliżej

Jest pozwolenie na linię Choczewo-Żarnowiec. Polski offshore coraz bliżej
fot. Wioletta Płonkowska/Unsplash

To będzie pierwsza linia elektroenergetyczna wyprowadzająca moc z morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Wojewoda wydał pozwolenie na budowę. 

Energia z farm wiatrowych rozwijanych w polskiej części Morza Bałtyckiego popłynie w głąb kraju czterema połączeniami liniowymi. Pierwszym będzie linia 400 kV Choczewo-Żarnowiec. Wojewoda Pomorski w tym tygodniu wydał pozwolenie na jej budowę

Pozwolenie na budowę dla linii Choczewo-Żarnowiec to kolejny ważny krok w realizacji celów PSE związanych z transformacją polskiego sektora energetycznego. Budowa sieci elektroenergetycznych najwyższych napięć na północy Polski umożliwi odebranie mocy z nowych źródeł wytwórczych powstających na Pomorzu i jednocześnie wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego w regionie – podkreśla Grzegorz Onichimowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

REKLAMA

Ruszą prace w terenie. Gdzie będą przebiegać?

Wydane pozwolenie umożliwi rozpoczęcie prac nad budową linii o długości około 19,5 km. Jej przebieg zaplanowano na obszarze gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa. W większości trasa będzie przebiegać przez tereny leśne i rolne.

REKLAMA

Polskie Sieci Elektroenergetyczne 12 kwietnia br. podpisały umowę na realizację tego zadania ze spółką Pile Elbud. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć do grudnia 2025 r.

Linia Choczewo-Żarnowiec będzie nowym połączeniem przesyłowym w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Wraz z pozostałymi trzema planowanymi do budowy będzie dostarczać energię z morskich farm wiatrowych do odbiorców w centralnej i południowej części kraju. Infrastruktura zostanie wyprowadzona ze stacji elektroenergetycznej Choczewo (obecnie budowanej) i wprowadzona do istniejącej stacji elektroenergetycznej Żarnowiec.

W lipcu 2023 r. PSE otrzymały dla linii Choczewo-Żarnowiec decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W październiku z kolei wydana została decyzja o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA