Uruchomiono II etap farmy wiatrowej Nowy Staw

Uruchomiono II etap farmy wiatrowej Nowy Staw
Farma wiatrowa Nowy Staw. Fot. RWE

Spółka RWE uruchomiła 14 turbin wiatrowych w Nowym Stawie o mocy 2 MW każda, umożliwiających zasilenie zieloną energią ponad 38 000 gospodarstw domowych. Łączna moc 8 farm wiatrowych RWE w Polsce przekroczyła 240 MW, co pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną ponad 295 tysięcy gospodarstw domowych. 

RWE uruchomiła drugi park wiatrowy w Nowym Stawie w woj. pomorskim wyposażony w 14 turbin wiatrowych Senvion o całkowitej mocy zainstalowanej 28 MW. Wykorzystane turbiny mają 100 metrów wysokości i tyle samo wynosi średnica wirnika każdej z nich. Wyprodukowana przez nie energia elektryczna będzie mogła zasilić nawet 38 000 gospodarstw domowych. Elektrownia jest podłączona do sieci wysokiego napięcia. Wygenerowana przez nią energia trafia do systemu dystrybucyjnego i wykorzystywana jest tam, gdzie aktualnie jest na nią zapotrzebowanie.

 Polska jest dla nas jednym z kluczowych rynków, na których inwestujemy w energetykę wiatrową na lądzie. Wraz z uruchomieniem drugiej elektrowni wiatrowej w Nowym Stawie o mocy 28 MW, przekroczyliśmy 240 MW całkowitej mocy zainstalowanej w tutejszych parkach wiatrowych – powiedział Robert Macias, Członek Zarządu RWE Renewables Polska.

REKLAMA
REKLAMA

 W planach mamy kolejne projekty w lokalizacjach o dobrych warunkach wiatrowych. Jednak ich realizacja będzie uzależniona od funkcjonowania nowego aukcyjnego systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii, przewidzianego w ustawie OZE – dodał Robert Macias.

Oprócz Nowego Stawu 2, RWE eksploatuje w Polsce siedem lądowych parków wiatrowych, które są zlokalizowane w czterech regionach: Nowy Staw 1 położony w woj. pomorskim w pobliżu Malborka, Krzęcin i Tychowo na Pomorzu Zachodnim, Opalenica w woj. wielkopolskim, oraz sąsiadujące ze sobą farmy wiatrowe w Suwałkach, Pieckach i Taciewie w woj. podlaskim w północno-wschodniej Polsce.

RWE