REKLAMA
 
REKLAMA

Mniej ograniczeń dla wiatraków. Poprawki Senatu przyjęte przez komisje sejmowe

Mniej ograniczeń dla wiatraków. Poprawki Senatu przyjęte przez komisje sejmowe
fot. VIVIANE6276/Pixabay

W ubiegłym tygodniu Senat zgłosił poprawki do nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej (odległościowej). Wczoraj sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały senackie poprawki, czego efektem będzie usunięcie z projektu nowelizacji ustawy części ograniczeń dla budowy lądowych farm wiatrowych. 

Procedowana od dawna nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych ma na celu odblokowanie inwestycji w lądowe farmy wiatrowe. Zgłoszone przez Senat poprawki zakładają częściowe zniesienie ograniczeń w budowie turbin wiatrowych, zawartych w projekcie ustawy wcześniej uchwalonej przez Sejm.

Senat zaproponował usunięcie m.in. przepisów zakazujących: budowy wiatraków w wojskowych strefach lotniczych, budowy turbin bliżej niż 500 m od obszarów Natura 2000, stawiania wiatraków w odległości 1H (jednej wysokości elektrowni wiatrowej) od dróg krajowych. Ponadto w senackich poprawkach dopuszczono odbudowę, rozbudowę, remont bądź zmianę sposobu użytkowania na mieszkalny budynków znajdujących się w odległości mniejszej niż minimalna dopuszczalna odległość wiatraków od zabudowań, czyli 500 m, i doprecyzowano przepisy dotyczące funduszu partycypacyjnego.

REKLAMA

W środę 23 lipca sejmowe komisje – Komisja do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisja Infrastruktury – pozytywnie zaopiniowały poprawki Senatu.

Nowelizacja ustawy wiatrakowej

Najważniejszym założeniem nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz innych ustaw jest wprowadzenie 500 m jako minimalnej dopuszczalnej odległości nowych turbin wiatrowych od budynków mieszkalnych (z wyjątkami). Obecna odległość zapisana w obowiązującej ustawie to 700 m.

Ponadto nowelizacja tworzy nowy system korzyści dla mieszkańców okolic farm wiatrowych. Mieszkańcy, których domy znajdują się w odległości do 1000 m od elektrowni wiatrowej, mają otrzymać dodatkowe środki – nawet do 20 tys. zł w skali roku od każdego zainstalowanego megawata.

REKLAMA

Nowe przepisy przewidują elastyczność w budowaniu elektrowni wiatrowych w pobliżu linii przesyłowych najwyższych napięć. Według obecnych regulacji minimalna odległość wynosi 3H, po zmianach natomiast na etapie tworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla konkretnej inwestycji wiatrowej inwestor będzie mógł uzgodnić z operatorem przesyłowym odległość mniejszą.

Dodatkowo w nowelizacji zawarto przepisy, które mają ułatwić wymianę starszych turbin wiatrowych na nowe maszyny o większej mocy w ramach tzw. repoweringu.

Zamrożenie cen energii i przepisy dotyczące innych technologii OZE

Poza regulacjami dotyczącymi lądowej energetyki wiatrowej procedowana nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz innych ustaw zawiera przepisy przewidujące zamrożenie ceny prądu w czwartym kwartale 2025 r. Ponadto umieszczono w niej regulacje wprowadzające system wsparcia dla producentów biometanu. Więcej na ten temat w artykule: Ustawa wiatrakowa wraca do Sejmu z poprawkami.

Po przegłosowaniu ustawy w obecnym brzmieniu przez Sejm trafi ona do podpisu prezydenta, który może ją podpisać, zawetować bądź odesłać do Trybunału Konstytucyjnego.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

500m to zdecydowanie za blisko. Absurdalnie blisko.

Teraz będzie zonk Batutą czy jak mu tam. Wiatraki jako element wojny polsko-polskiej.

Miało być Batyra

 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne