W Belgii zainstalowano największe turbiny świata

W Belgii powstały elektrownie wiatrowe, które zostały okrzyknięte przez lokalne media dziełami sztuki. {więcej}

Docelowa moc farmy wiatrowej Estinnes będzie wynosić 66MW. Do tej pory uruchomiono 5 z 11 turbin. Po ukończeniu będzie produkować rocznie 187 GWh energii, co pozwoli zaopatrzyć w prąd ok. 50 tys. gospodarstw domowych.

Do wykonania tego bezprecedensowego projektu wykorzystano turbiny Enercon  E126 o mocy 6 MW, które są największymi i najbardziej zaawansowanymi technologicznie urządzeniami tego typu na świecie. Turbina E126 powstała na bazie modelu E-112, o mocy 4,5 MW i średnicy wirnika 112 metrów.

REKLAMA

Ustawienie gigantycznych, prawie 200-metrowych wiatraków wymagało użycia najcięższego i najbardziej sprzętu. Do zamontowania wirników o średnicy 127 metrów wykorzystano największy na świecie dźwig, ważący 1600 ton.

REKLAMA

Podczas ceremonii otwarcia, komisarz Piebalgs ocenił przedsięwzięcie jako – jedną z najlepszych opcji dla dalszego zwiększania potencjału energii wiatrowej w Europie (…) charakteryzującą się niezawodnością dostaw i przystępnym kosztem.

Projekt jest współfinansowany – w zakresie 7. Programu Ramowego – przez Komisję Europejską, która przekazała na ten cel kwotę 3,3 mln euro. Przedsięwzięcie jest częścią strategii wpierania przez Brukselę rozwoju energetyki wiatrowej. Jak czytamy na stronach Komisji, całkowita moc elektrowni wiatrowych na terenie Wspólnoty ma w 2020 roku osiągnąć 180 GW.

Niemiecka firma ENERCON to jeden z czołowych producentów turbin wiatrowych na świecie. Posiada fabryki w Niemczech, Szwecji, Brazylii, Indiach i Turcji. Turbiny ENERCON-u są również wykorzystywane w naszym kraju – na farmie wiatrowej w Wysocku Wielkim koło Ostrowa Wlkp. oraz w Parku Wiatrowym Kamieńsk.


gramwzielone.pl