2 tys. osób na manifestacji przeciw ustawie antywiatrakowej
Dzisiaj w Warszawie odbyła się manifestacja, którą branża wiatrowa wyraziła swój sprzeciw wobec procedowanej w Sejmie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – zwanej przez rynek wiatrowy ustawą antywiatrakową.
Projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe trafił do Sejmu kilka tygodni temu i wydawało się, że może zostać szybko przyjęty przez posłów PiS, którzy stoją za jego przygotowaniem. To wrażenie potwierdziły pierwsze posiedzenia Komisji Infrastruktury, która zajęła się procedowaniem tej ustawy i która kompleksowo odrzucała uwagi reprezentantów sektora wiatrowego i posłów opozycji.
Ostatnio jednak procedowanie ustawy antywiatrakowej zwolniło. Drugie czytanie jej projektu miało się odbyć podczas posiedzenia Sejmu, które odbywało się w tym tygodniu. Jednak posłowie nie zajęli się tą ustawą – ani na posiedzeniu plenarnym, ani na posiedzeniu Komisji Infrastruktury, a w branży wiatrowej pojawiły się nadzieje, że autorzy tej ustawy zgodzą się na pewne ustępstwa, które pozwolą branży na funkcjonowanie na lepszych warunkach.
Dzisiejsza manifestacja, która odbyła się pod Sejmem, miała wywrzeć presję na posłów procedujących ustawę antywiatrakową, aby wycofali się z najbardziej uderzających w sektor wiatrowy przepisów.
– Manifestacja jest apolityczna i powstała w odpowiedzi na poselski projekt ustawy o inwestycjach w zakresie energetyki wiatrowej, nad którym trwają prace w Sejmie. W ich trakcie nie przeprowadzono jednak realnych konsultacji społecznych, ani nie sporządzono oceny skutków wprowadzenia regulacji. Tymczasem wejście w życie ustawy w obecnej formie będzie oznaczało koniec energetyki wiatrowej w Polsce. Dalszy rozwój tego sektora, który jest jednym z bardzo istotnych filarów wytwarzania energii odnawialnej, zostanie zablokowany, a wiele z istniejących farm wiatrowych zbankrutuje – informowali pomysłodawcy manifestacji.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w dzisiejszej manifestacji udział wzięło ok. 2 tys. protestujących. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciech Cetnarski apelował podczas swojego wystąpienia o wstrzymanie prac nad ustawą antywiatrakową, a także o rozpoczęcie dialogu z branżą. Taki postulat znalazł się również w skierowanej do Marszałka Sejmu petycji, w której branża wiatrowa wzywa do przeprowadzenia konsultacji społecznych i wzięcia pod uwagę opinii ekspertów.
Posłowie mogą wrócić do procedowania ustawy antywiatrakowej, zamykając etap drugiego czytania, już podczas kolejnego posiedzenia Sejmu, które zaplanowano na 27-29 kwietnia br.
gramwzielone.pl