Ta farma wiatrowa ma produkować najtańszą energię z offshore

Ta farma wiatrowa ma produkować najtańszą energię z offshore
Fot. Vattenfall

Koszty produkcji energii z kolejnych morskich farm wiatrowych spadają. Potwierdza to inwestycja, którą chce zrealizować Vattenfall. To efekt szybkiego rozwoju rynku i technologii. Szwedzki koncern energetyczny podjął finalną decyzję o inwestycji w morską farmę wiatrową o mocy 400 MW, która powstanie na wodach terytorialnych należących do Danii.

W lutym 2015 r. Vattenfall wygrał organizowaną przez duńskie władze aukcję. Teraz szwedzka firma podjęła ostateczną decyzję o inwestycji (Final Investment Decision – FID).

Przyznana w aukcji przez duńskie władze taryfa za sprzedaż energii wyniosła, licząc po ówczesnym kursie, ok. 0,1031 euro/kWh. Koszt produkcji energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity) ma być znacząco niższy i wynieść, biorąc pod uwagę cały przewidziany okres funkcjonowania, ok. 85 euro/MWh.

REKLAMA

Morska farma wiatrowa Horns Rev 3 ma kosztować 1 mld euro, a jej uruchomienie przewidziano na 2018 r. Do montażu przewiduje się elektrownie wiatrowe duńsko-japońskiego konsorcjum Vestas MHI, każda o mocy ok. 8 MW.

Elektrownie wiatrowe na Horns Rev mają produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ok. 400 tys. duńskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Horns Rev 3 to ważny krok w realizacji ambicji Vattenfall w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Horns Rev 3 daje jasny sygnał, że celem strategii Vattenfall jest realizacja nowych inwestycji w produkcję odnawialnej energii i rozwój w obszarze wiatru. Vattenfall wspiera transformację w kierunku systemu całkowicie złożonego ze źródeł odnawialnych i podejmuje wyzwanie mimo obecnie niskich cen energii i nadpodaży mocy – komentuje szef szwedzkiego koncernu Magnus Hall.

Jak zapewnia Vattenfall, Horns Rev 3 będzie najtańszym projektem morskiej farmy wiatrowej, co pozwoli na redukcję kosztu produkowanej energii.

Vattenfall informuje przy okazji, że już obecnie jest drugim największym na świecie operatorem morskich farm wiatrowych. W sumie Szwedzi posiadają farmy wiatrowe o łącznej mocy 2,2 GW, z czego 1,3 GW to farmy wiatrowe na morzu.

Szwedzi posiadają m.in. 60 proc. udziałów w projekcie Horns Rev 1 (80 turbin) i są współwłaścicielami dwóch projektów morskich farm wiatrowych w niemieckiej części Morza Północnego – Dan Tysk ukończonej w maju 2014 r. oraz Sandbank, której ukończenie zaplanowano na przyszły rok. Dodatkowo w tym miesiącu ma ruszyć produkcja energii na morskiej farmie wiatrowej Kentish Flats, która powstała u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

gramwzielone.pl