Niemcy zbudują farmę wiatrową w Małopolsce?

Niemcy zbudują farmę wiatrową w Małopolsce?
EWEA, WINTER

W gminie Wolbrom za kilka lat ma stanąć farma wiatrowa, którą chce wybudować niemiecki potentat w branży energii odnawialnej. {więcej}

W Porębie Górnej (gmina Wolbrom) ma stanąć w sumie 6 elektrowni wiatrowych o mocy 2-3 MW każda. Inwestycja znajduje się obecnie na etapie konsultacji społecznych i ma być sfinalizowana w 2015 roku. Realizuje ją polska spółka niemieckiego dewelopera Juwi.

Jak informuje Przegląd Olkuski, powołując się na przedstawiciela Juwi, elektrownie wiatrowe zostaną ustawione w odległości 300-500 m od siebie i przynajmniej 650 m od zabudowań, dzięki czemu poziom hałasu w najbliższych gospodarstwach domowych nie powinien przekraczać tzw. tła akustycznego.

REKLAMA
REKLAMA

Władze gminy Wolbrom po uruchomieniu farmy wiatrowej mogą liczyć na roczne przychody rzędu 60 tys. zł od jednej elektrowni wiatrowej.

Na całym świecie koncern Juwi wybudował już ponad 500 elektrowni wiatrowych, a w naszym kraju Juwi Energia Odnawialna, polska spółka niemieckiego koncernu, zbudowała m.in. farmy wiatrowe w Stypułowie i Kartowicach (woj. lubuskie), a obecnie prowadzi projekty także w Robach (woj. zachodniopomorskie) oraz w Popowie i Chojnach (woj. wielkopolskie).

gr