TenneT wyda 28 mld euro na infrastrukturę dla OZE. Na jakie projekty?

TenneT wyda 28 mld euro na infrastrukturę dla OZE. Na jakie projekty?
Fot. TenneT

Działający na terenie Holandii i Niemiec operator systemu przesyłowego przedstawił plany inwestycyjne, które w dużej mierze mają być odpowiedzią na rosnący potencjał odnawialnych źródeł energii.

TenneT podaje, że w ciągu następnej dekady wyda na inwestycje w infrastrukturę przesyłową 28 mld euro. Cel to przygotowanie sieci na rosnącą generację energii ze źródeł odnawialnych – głównie dzięki budowie interkonektorów między systemami energetycznymi krajów z basenu Morza Północnego, które jest obecnie największym na świecie placem budowy morskich elektrowni wiatrowych.

Operator systemu przesyłowego w Niemczech i Holandii podkreśla w tym kontekście deklarację niemieckiego rządu na temat zwiększenia udziału OZE w krajowym miksie energetycznym do 80 proc. do roku 2050, a także zapowiedzi rządu Holandii dotyczące zakończenia produkcji energii z węgla najpóźniej do roku 2030.

REKLAMA

Tylko w 2017 roku operator systemu przesyłowego wydał na rozbudowę swojej infrastruktury w Holandii 736 mln euro, a 1,03 mld euro w Niemczech.

Już w przyszłym roku TenneT uruchomi połączenie energetyczne między Holandią i Danią. Prowadzona jest również budowa – w ramach projektu NordLink –położonej po morskich dnie linii przesyłowej wysokiego napięcia, która połączy Niemcy i Norwegię i której oddanie do użytku zaplanowano na rok 2020.

TenneT zapewnia, że realizacja takich projektów jest „potrzebna bardziej niż kiedykolwiek” i że będą one mieć pozytywny wpływ na harmonizację, transgraniczną wymianę energii ze źródeł odnawialnych i bezpieczeństwo energetyczne w zaangażowanych krajach.

U wybrzeży Holandii TenneT rozwija infrastrukturę mającą na celu przekazanie na ląd energii produkowanej na morskich farmach wiatrowych o docelowej mocy 3,5 GW. Operator zakłada, że w latach 2023-2030 możliwe będzie zwiększenie potencjału holenderskich farm wiatrowych na morzu do około 7 GW.

REKLAMA

W ubiegłym roku do sieci należących do TenneT trafiło rekordowe 16 TWh energii wiatrowej, które wyprodukowano tylko przez niemieckie farmy wiatrowe na Morzu Północnym (11 TWh w roku 2016 i 7 TWh w roku 2015). Niemieckie wiatraki są tam obsługiwane obecnie przez 10 połączeń tego operatora – trzy dotyczą prądu zmiennego, a siedem prądu stałego – które razem dają potencjał przesyłu około 5 GW.

Do przyszłego roku mają być ponadto wykonane kolejne połączenia, zwiększające potencjał infrastruktury przesyłowej w niemieckiej części Morza Północnego do ponad 7 GW, a w planach jest osiągnięcie mocy 10 GW do roku 2025.

TenneT ma ponadto pracować nad przedstawioną w roku 2016 koncepcją „North Sea Wind Power Hub” zakładającą budowę sztucznej wyspy na Morzu Północnym, która połączy znajdujące się tam wiatraki o łącznej mocy nawet 100 GW z systemami energetycznymi Niemiec, Danii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Powyższe informacje TenneT podał przy okazji publikacji swoich wyników finansowych za ubiegły rok. Przychody operatora w 2017 roku wzrosły z 3,28 mld euro w roku wcześniejszym do 3,95 mld euro. Ubiegłoroczna EBITDA sięgnęła 897 mln euro wobec 834 mln euro w roku 2016.

Wartość aktywów TenneT wzrosła natomiast na koniec ubiegłego roku do 20,412 mld euro wobec 18,974 mld euro na koniec 2016 r.

W celu lepszej integracji energii ze źródeł odnawialnych TenneT prowadzi też pilotażowe programy w Niemczech i Holandii, w których testuje możliwości wykorzystania rozproszonych źródeł energii oraz magazynów energii (w tym baterii umiejscowionych w samochodach elektrycznych) w zakresie usług zarządzania podażą i popytem energii. Więcej na ten temat w artykule: TenneT wykorzystuje EV i blockchain do stabilizowania sieci.

red. gramwzielone.pl