Orlen: morskie farmy wiatrowe kluczowym projektem inwestycyjnym
Wczoraj Reuters podał, że Orlen przejmie rolę PGE w projekcie polskiej elektrowni jądrowej. Orlen, który od razu stracił przez to mocno na giełdzie, odpowiedział komunikatem o postępie w pracach nad projektem zakładającym budowę morskich farm wiatrowych.
Wczoraj Reuters napisał, że PGE wycofa się z roli lidera w projekcie polskiej elektrowni jądrowej, aby skupić się na offshore, a jego miejsce w tym przedsięwzięciu może zająć Orlen. W odpowiedzi na ten komunikat akcje PGE poszły mocno w górę, a notowania giełdowe Orlenu wyraźnie spadły.
Po komunikacie Reutersa Orlen opublikował dwie informacje. W pierwszej firma kierowana przez Daniela Obajtka poinformowała o postępie w jej projekcie morskich farm wiatrowych, a w drugim zdementowała informacje o zajęciu miejsca PGE w projekcie jądrowym.
– Odnosząc się do medialnych spekulacji na temat rzekomego zaangażowania PKN Orlen jako lidera w projekt budowy elektrowni atomowej, stanowczo podkreślamy, że obecnie rozpatrywanymi przez PKN Orlen projektami inwestycyjnymi są: przejęcie kapitałowe Grupy Lotos, rozwój petrochemii oraz farmy wiatrowe na Bałtyku – poinformowała spółka.
W innym wydanym wczoraj komunikacie Orlen poinformował o postępach w projekcie morskiej energetyki wiatrowej, podając, że zakończył się przetarg na wykonanie koncepcji technicznej projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku, których łączna moc ma sięgać nawet 1200 MW.
– Koncepcja techniczna będzie obejmowała budowę infrastruktury technicznej, pomiarowo-badawczej i serwisowej związanej z etapem przygotowawczym, realizacyjnym i eksploatacyjnym. Obecnie prowadzony jest dialog techniczny z oferentami – napisała spółka w komunikacie.
Orlen zaznaczył ponadto, że w celu przygotowania i realizacji tego projektu powołany został dedykowany zespół specjalistów.
Spółka nie zadeklarowała dotychczas, w jakim horyzoncie czasowym chciałaby uruchomić morskie wiatraki.
PGE chce natomiast zbudować na Bałtyku morskie farmy wiatrowe o mocy 1 GW do roku 2025, a następnie zwiększyć ten potencjał do 2,5 GW do roku 2030.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.