Siemens zdominował rynek producentów morskich elektrowni wiatrowych

Siemens zdominował rynek producentów morskich elektrowni wiatrowych
foto: RWE press

{więcej}Jak podało Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA), niemiecki producent dostarczył większość z morskich turbin wiatrowych zainstalowanych w Europie w pierwszej połowie tego roku. 

Według EWEA, w pierwszych sześciu miesiącach 2012 r. aż 82% z morskich turbin wiatrowych zainstalowanych na Starym Kontynencie pochodziło od Siemensa. Niemiecki koncern dostarczył w sumie 108 ze 132 morskich elektrowni wiatrowych, które postawiono głównie na Morzu Północnym. 

REKLAMA

Kolejne 20 elektrowni wiatrowych typu offshore uruchomionych w pierwszej połowie tego roku dostarczył REpower, a pozostałe 4 firma BARD. 

REKLAMA

Jeśli chodzi natomiast o potencjały – elektrownie wiatrowe Siemens stanowiły 72% mocy uruchomionych w europejskiej branży offshore w I poł. 2012 r., podczas gdy REpower – 22%, a BARD – 4%. W sumie w tym okresie w Europie zainstalowano i podłączono do sieci 532 MW morskich elektrowni wiatrowych – o 50% więcej niż w analogicznym okresie 2011 r. 

W pierwszej połowie br. zainstalowano ponadto kolejne 160 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 647,4 MW, które jednak w dalszym ciągu czekają na podłączenie do sieci i uruchomienie. Jak dodaje EWEA, obecnie na europejskich morzach w trakcie budowy jest 13 farm wiatrowych o łącznej mocy 3,76 GW. Obecnie w Europie działa 1,5 tys. morskich elektorwni wiatrowych o łącznej mocy 4,34 GW. 
gramwzielone.pl