Total chce budować wiatraki na morzu

Total chce budować wiatraki na morzu
Fot. Orsted

U wybrzeży Francji działają na razie dwie testowe, morskie elektrownie wiatrowe. W tym zakresie Francuzi są daleko w tyle za Brytyjczykami, Belgami, Holendrami czy Niemcami, którzy mocno rozwijają morską energetykę wiatrową. Wkrótce ma się to zmienić. Aptetyt na postawienie wiatraków u wybrzeży Francji ma m.in. wywodzący się z tego kraju koncern paliwowy Total.

Francuski koncern paliwowy, który już zaangażował się w inwestycje w fotowoltaikę, chce teraz pójść śladem innego paliwowego giganta, koncernu Shell ,który posiada udziały w farmach wiatrowych postawionych u wybrzeży Holandii.

Total ogłosił plan udziału w kolejnej francuskiej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej w ramach konsorcjum z duńskim koncernem energetycznym Orsted oraz belgijską firmą Elicio, która posiada przyznaną przez francuskiego regulatora prekwalifikację do udziału w aukcji, w wyniku której ma powstać na wysokości Dunkierki farma wiatrowa o docelowej mocy 600 MW.

REKLAMA

Wiadomo, że udziałem w tej aukcji są zainteresowani potentaci sektora offshore – obok francuskich koncernów energetycznych EDF i Engie to także m.in. hiszpańska Iberdrola, szwedzki Vattenfall, norweski Equinor, portugalski EDPR czy kanadyjski deweloper Boralex.

Przed uruchomieniem kolejnej aukcji francuskie władze zdążyły wyjaśnić zamieszanie, które powstało po tym, jak Paryż zdecydował się przystąpić do negocjacji zmierzających do obniżenia stawek za produkcję energii z morskich wiatraków, które przyznano w poprzednich aukcjach.

Tamte aukcje przeprowadzono jeszcze w latach 2012-14. Inwestorzy, którzy je wygrali, uzyskali prawo do sprzedaży energii – jak na aktualne warunki – po bardzo wysokich cenach.

Chodzi o nagrodzony w aukcji z 2012 r. i należący do hiszpańskiej Iberdroli i Eole RES projekt St-Brieuc o mocy 496 MW, a także o zgłoszone przez EDF projekty Courseulles-sur-Mer o mocy 450 MW, St-Nazaire o mocy 480 MW i Fecamp o mocy 498 MW.

Renegocjacja warunków sprzedaży energii objęła też dwa projekty o mocy po 496 MW, które zostały zgłoszone w aukcji z 2014 r. W tym przypadku inwestorem jest konsorcjum z udziałem francuskiego koncernu energetycznego Engie.

W ubiegłym roku w wyniku podjętych negocjacji beneficjenci tamtych aukcji zgodzili się na obniżenie zagwarantowanych kilka lat temu cen energii z 200 EUR/MWh do 150 EUR/MWh.

REKLAMA

Francuskie stowarzyszenie sektora morskiej energetyki wiatrowej FEE (France Energie Eoline), odnosząc się pozytywnie do finału negocjacji francuskiego rządu z inwestorami, założyło, że wpłynie to na zmniejszenie kosztów wsparcia dla tych inwestycji łącznie o około 15 mld euro.

Dla Total udział we francuskiej aukcji dla offshore będzie bynajmniej nie pierwszym zaangażowaniem się w sektor odnawialnych źródeł energii.

W ubiegłym roku francuski koncern paliwowy informował, że przejmie Direct Energie – trzeciego po EDF i Engie największego dostawcę energii we Francji, który posiada liczone w gigawatach portfolio projektów OZE.

Total miał przejąć 74,33 proc. udziałów Direct Energie w ramach transakcji wycenionej na 1,4 mld euro. Wraz z przejęciem Direct Energie Total, który posiada już elektrownie o mocy 900 MW, zwiększy swoją aktywność w obszarze wytwarzania energii, przejmując elektrownie gazowe o mocy ok. 800 MW oraz odnawialne źródła energii o mocy 550 MW. Dodatkowo Total miał przejąć projekty inwestycyjne na 400 MW w energetyce gazowej oraz realizowane we Francji projekty OZE na łączną moc 2 GW.

W ten sposób francuski koncern zwiększył swoje zaangażowanie w energetyce odnawialnej, które wcześniej realizował za pośrednictwem swojej spółki Total Eren utworzonej po przejęciu w ubiegłym roku niemal 1/4 udziałów francuskiego dewelopera Eren Re. Na zakup 23 proc. udziałów francuski potentat wydał 237,5 mln euro.

Wcześniej, w 2017 roku, Total utworzył spółkę Total Solar, która miała się zajmować budową farm fotowoltaicznych głównie w krajach rozwijających się, a także miała specjalizować się w obsłudze klientów przemysłowych. Również na działalności w krajach rozwijających się swoją działalność ma skoncentrować Total Eren. 

Francuski koncern jest też zaangażowany w odnawialne źródła energii poprzez działalność należącego do Total producenta ogniw, modułów oraz dewelopera projektów fotowoltaicznych SunPower, który w ubiegłym roku informował o przejęciu amerykańskiej fabryki ogniw i modułów fotowoltaicznych SolarWorld.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.