EBI zainteresowany finansowaniem polskich wiatraków na Bałtyku

EBI zainteresowany finansowaniem polskich wiatraków na Bałtyku
Morska farma wiatrowa Race Bank. Fot. Orsted

Polski sektor morskiej energetyki wiatrowej może liczyć na ważne wsparcie kluczowych, publicznych inwestycji finansowych, których zaangażowanie może znacznie przybliżyć nasz kraj do budowy pierwszych wiatraków na morzu, zachęcając do finansowania takich inwestycji prywatne banki.

Elementem, który może potencjalnie zwiększyć koszty inwestycji w morskie farmy wiatrowe w polskiej części Morza Bałtyckiego, może być wyższy koszt kredytowania, w stosunku do podobnych inwestycji realizowanych w krajach strefy euro, w których ze względu na niższe stopy procentowe inwestorzy mają dostęp do tańszego kapitału.

Rozwiązaniem może być zaangażowanie w inwestycje w polskie offshore unijnych mechanizmów finansowych. Pośrednikiem w dostępie do takich instrumentów może być Polski Fundusz Rozwoju.

REKLAMA

Przedstawiciel PFR podczas ostatniego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej zadeklarował zaangażowanie się w morską energetykę wiatrową.

Ten projekt znakomicie wpisuje się w strategię Polskiego Funduszu Rozwoju. Deklaruję duże zainteresowanie współpracą z animatorami tego projektu – zapewnił Piotr Serafin z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jak zaznaczył, część inwestorów, którzy są zainteresowani budową morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego, zwraca się w tej sprawie również do Funduszu.

PFR ma już na koncie zaangażowanie się w projekty związane z energetyką, w tym w budowę działającej od roku jednostki gazowej w Toruniu, należącej obecnie do spółki PGE Energia Ciepła, a zrealizowanej pierwotnie przez PFR we współpracy z francuską grupą EDF. Inny przykład to zaangażowanie się PFR w projekt elektrowni węglowej, który realizuje w Jaworznie Tauron. Z kolei w zakresie offshore PFR realizuje projekt związany z wydobyciem gazu przez Lotos.

Jak zaznaczył Piotr Serafin, PFR ma dobre kontakty z instytucjami finansowymi. – Istotą naszej działalności jest to, aby na potrzeby wielkich projektów infrastrukturalnych inwestorzy dostarczyli najmniej kapitału, jak tylko się da, aby uzyskać bankowalność, bo zawsze kapitał bankowy będzie w takich projektach najtańszym elementem finansującym. Tak będziemy starali się układać tę współpracę, aby razem z naszymi partnerami dostarczyć tego kapitału tyle, ile minimalnie potrzeba, aby kapitał bankowy został przyciągnięty do projektu. Idealnie byłoby, aby był jak najbardziej długoterminowy oraz jak najtańszy.

W tym kontekście przedstawiciel PFR wskazał na kontakty z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, który miał już wyrazić zainteresowanie finansowaniem morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

REKLAMA

Po naszych rozmowach z kolegami z EBI mamy deklarację, że są oni bardzo zainteresowani wspófinansowaniem „długim”, tanim pieniądzem projektów offshore w Polsce. Udało nam się nakłonić EBI do finansowania w takich strukturach, w których oni jeszcze nie uczestniczyli – poinformował Piotr Serafin.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI ma zapewniać długoterminowe wsparcie finansowe dla inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej, a jednym z takich podstawowych celów jest zmniejszanie emisji CO2 poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii.

W ostatnim czasie Europejski Bank Inwestycyjny był szczególnie aktywny we wspieraniu budowy morskich farm wiatrowych u wybrzeży Belgii.

Na realizację morskich farm wiatrowych Mermaid (235 MW) i Seastar (252 MW), których budowa ma kosztować w sumie 1,3 mld euro, Europejski Bank Inwestycyjny przyznał preferencyjną pożyczkę w wysokości 250 mln euro.

Z kolei w październiku ubiegłego roku EBI informował o przyznaniu preferencyjnej pożyczki w wysokości 210 mln euro na budowę innej belgijskiej farmy wiatrowej na morzu. Chodzi o farmę wiatrową Northwester 2, na którą złoży się 23 elektrowni wiatrowych MHI Vestas o jednostkowej mocy 9,5 MW i która ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 220 tys. belgijskich gospodarstw domowych.

Całkowity koszt tej inwestycji EBI szacuje na 642 mln euro, co w przeliczeniu na planowaną moc (219 MW) daje niecałe 3 mln euro/MW.

Do tej pory Europejski Bank Inwestycyjny przyznał dofinansowanie dla 8 projektów morskich farm wiatrowych, które mają powstać u wybrzeży Belgii. Ich łączna moc wyniesie 2,2 GW i mają one dostarczać co roku 7,8 TWh energii elektrycznej, co równa się rocznemu zapotrzebowaniu na energię 2 mln belgijskich gospodarstw domowych.

W obszarze energetyki odnawialnej w Polsce Europejski Bank Inwestycyjny szykuje ponadto program, którego celem jest uruchomienie finansowania, z którego będą mogli skorzystać inwestorzy działający na polskim rynku fotowoltaicznym. Więcej na ten temat w artykule: EBI przekaże 450 mln zł na finansowanie fotowoltaiki w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.