Piecki i Tychowo – nowe farmy wiatrowe RWE w Polsce

Piecki i Tychowo - nowe farmy wiatrowe RWE w Polsce
sam churchil, flickr cc-by-2.0

RWE poinformował wczoraj o uruchomieniu dwóch nowych parków wiatrowych na terytorium naszego kraju. Farmy wiatrowe Piecki i Tychowo to w sumie {więcej}66,5 MW zainstalowanych mocy.

Pierwsza z farm wiatrowych znajduje się w pobliżu wsi Piecki położonej w województwie warmińsko-mazurskim, powiat mrągowski. Nowa farma wiatrowa składa się z 16 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Dzięki uruchomieniu projektu, czystej energii elektrycznej wystarczy do zasilenia 30 tysięcy gospodarstw domowych, a do atmosfery nie trafi rocznie 60 tysięcy ton CO2.

Projekt farmy wiatrowej Piecki zrealizowała należąca do RWE spółka specjalizująca się w odnawialnych źródłach energii – RWE Innogy, we współpracy z Sudhessische Energie AG.

REKLAMA

Drugi ze sfinalizowanych projektów to farma wiatrowa w okolicy położonego na Pomorzu Tychowa. Park wiatrowy składa się z 15 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW.

REKLAMA

– Te dwie nowe inwestycje RWE przeszło podwoją moce wiatrowe Grupy w Polsce. Działając z myślą o przyszłości, RWE zamierza budować kolejne elektrownie wiatrowe i oferować energię z wiatraków klientom. RWE Polska jest jedną z pierwszych spółek energetycznych w Polsce, która zaoferowała swoim klientom biznesowym „zieloną energię” – komentował uruchomienie inwestycji Filip Thon, prezes RWE Polska.

Od września 2009 r. RWE daje swoim klientom możliwość wyboru energii ze źródeł odnawialnych – konkretnie z pierwszego parku wiatrowego RWE położonego w Suwałkach. Klienci RWE mogą sami zdecydować, jaki procent energii odnawialnej trafi do ich domów.

RWE zapewnia, że inwestycji w energetykę wiatrową w Polsce nie skończy na farmach wiatrowych Suwałki, Piecki i Tychowo.

– Polska jest dla nas szczególnie atrakcyjnym rynkiem dla eksploatacji elektrowni wiatrowych typu onshore w Europie. Uzasadnieniem tego są znaczne zasoby wiatrowe, duży potencjał rozwoju oraz bezpieczne warunki regulacyjne. Z tego względu chcemy w najbliższych latach intensywnie zająć się rozwojem kolejnych polskich farm wiatrowych – informuje Paul Coffey z zarządu RWE Innogy.