Veolia i EWG postawią wiatraki na Dolnym Śląsku

Veolia i EWG postawią wiatraki na Dolnym Śląsku
REpower press

W okolicach Środy Śląskiej może wkrótce stanąć kilkadziesiąt elektrowni wiatrowych. Na jakmi etapie są przygotowania do ich budowy?{więcej}

Farmy wiatrowe w powiecie średzkim chcą budować firmy Veolia Environment i EWG. Jak informuje wrocławska Gazeta Wyborcza, pierwsza z firm zamierza postawić 23 wiatraki, a druga – 47.

Obie firmy są na etapie zdobywania niezbędnych pozwoleń, a także przekonują do swoich inwestycji mieszkańców domostw, w pobliżu których stanąć mają wiatraki.

REKLAMA

Projekt firmy Veolia oczekuje na pozytywną decyzję środowiskową. Inwestor liczy, że uzyska ją do końca roku, a elektrownie wiatrowe zostaną uruchomione w roku 2013.

Jak informuje Gazeta Wrocław, inwestycji przychylne są lokalne władze, licząc na spore wpływy budżetowe. Veolia Environment wylicza, że dochód do gminnego budżetu z jednej tylko elektrowni wiatrowej to ok. 60 tys. zł rocznie.

REKLAMA

– Nasza gmina jest uboga i nie mamy pieniędzy na inwestycje. Drogi są w fatalnym stanie, jedną kanalizację robimy raz na dwa lata. Mamy wprawdzie teren przeznaczony pod większe inwestycje, jednak jest on zupełnie do nich nieprzygotowany, dlatego nie cieszy się zainteresowaniem – mówi na łamach Gazety Barbara Mazur z referatu rolnictwa i ochrony środowiska Gminy Środa Śląska.

Przedstawiciele lokalnych władz, na których powołuje się wrocławska Gazeta, przekonują, że nic już nie zablokuje budowy farm wiatrowych na ich terenach.

– Wiatraki są w planie zagospodarowania przestrzennego, który powstał w maju 2006 roku. Wtedy był czas na konsultacje. Większość gmin, w których pojawili się inwestorzy, nie miała takiego planu, co było podstawą do sprzeciwu – mówi dla Gazety Wrocław Teresa Olkiewicz, wójt Gminy Środa Śląska.

Veolia Environment inwestuje w energetykę wiatrową, oprócz Polski, także w Grecji, Francji i USA. Tylko w Europie Veolia realizuje obecnie projekty o łącznym potencjale 2,8 GW, a w USA – o mocy 3,7 GW. Firma chwali się na swojej stronie internetowej, że produkuje czystą energię już dla ponad 230 tysięcy gospodarstw domowych. Obok energetyki wiatrowej,Veolia Environment działa także w branży energetyki słonecznej.

EWG Elektrownie Wiatrowe funkcjonuje na rynku energetyki wiatrowej m.in. prowadząc usługi konsultingowe, a także wykonując prace techniczne i inżynieryjne. Firma działa w Polsce od 1999 roku i ma na koncie realizację farmy wiatrowej Łebcz w okolicy Pucka (4 elektrownie wiatrowe Vestas V80, każda o mocy 2 MW) oraz Gnieżdżewo (4 elektrownie Nordex N90, każda o mocy 2,5 MW).

gr