Farma wiatrowa Żeńsko już działa

Farma wiatrowa Żeńsko już działa
GE press

KSM Energia i Renpro – deweloperzy działający w branży energetyki odnawialnej, oficjalnie zainaugurowali pracę kolejnej farmy wiatrowej w północno-zachodniej {więcej}Polsce, niedaleko miejscowości Krzęcin.

Inwestycja składa się z trzech turbin wiatrowych General Electric o mocy 2,5 MW, a jej właściciel – spółka KSM Energia Sp. z o.o. – zrealizowała budowę projektu pod kierunkiem swojego większościowego udziałowca, którym jest firma Renpro Sp. z o.o.

Turbiny wiatrowe GE 2.5-100 są wyposażone w wirniki o średnicy 100 metrów i zapewniają klientom wysoką roczną produkcję energii przy jednoczesnym utrzymaniu wymaganego poziomu sprawności, niezawodności i wysokiego poziomu współpracy z siecią. Wyprodukowane w fabryce turbin wiatrowych w Salzbergen w Niemczech turbiny o mocy 2,5 MW w pełni odpowiadają wymaganiom i potrzebom rynku europejskiego.

REKLAMA

„Otwarcie Zespołu Elektrowni Wiatrowych Żeńsko to ważny krok w rozwoju spółek KSM Energia i Renpro. Wierzymy, że nasza inwestycja nie tylko przyczyni się do rozwoju Gminy Krzęcin, ale także wesprze realizację krajowych zobowiązań dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla”powiedział Grzegorz Małaszuk, prezes KSM Energia, podczas uroczystej ceremonii oddania inwestycji do użytku.

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach którego przekazano inwestorowi ponad 11 milionów złotych przy całkowitej kwocie inwestycji wynoszącej blisko 38 milionów zł.

Warto podkreślić, że projekt Zespołu Elektrowni Wiatrowych Żeńsko został zrealizowany przez polskie firmy, a jego wdrożenie stanowi istotny krok w kierunku zwiększenia zdolności produkcyjnych elektrowni wiatrowych w regionie. Inwestycja przybliża Polskę do spełnienia unijnego wymogu dotyczącego produkcji 15% energii krajowej z odnawialnych źródeł energii w roku 2020. Liczymy na dalszą współpracę z GE przy kolejnych projektach wiatrowych” powiedział Norbert Kiderys, Prezes Zarządu Renpro.

Poza kontraktem na dostarczenie turbin wiatrowych firma GE zawarła z KSM Energia Sp. z o.o. kompleksową dziesięcioletnią umowę, gwarantującą optymalne funkcjonowanie farmy wiatrowej w Żeńsku przy zachowaniu maksymalnej wydajności i dostępności.

„Dzisiejszy dzień to okazja do świętowania doskonałej współpracy pomiędzy KSM Energia Sp. z o.o., Renpro Sp. z o.o. oraz GE Energy” – powiedział Stephan Ritter, Dyrektor Zarządzający sektorem ds. energii odnawialnej GE.  „Klient bardzo dobrze przygotował teren przeznaczony pod inwestycję, natomiast firma GE, zapewniając całą potrzebną infrastrukturę, po raz kolejny udowodniła, że międzynarodowa współpraca jest jedną z naszych najmocniejszych stron. Nasz zespół instalacyjny zrobił wszystko, co w jego mocy, aby Elektrownia Wiatrowa Żeńsko mogła rozpocząć produkcję energii zgodnie z planem” – dodał Ritter.

Zespół Elektrowni Wiatrowych Żeńsko o łącznej mocy produkcyjnej wynoszącej 7,5 MW to druga inwestycja w Polsce, wykorzystująca platformę technologiczną powyżej 2 MW opracowaną przez firmę GE. Pierwszym tego typu projektem była otwarta w ubiegłym roku w miejscowości Nekla w Wielkopolsce farma z 21 turbinami wiatrowymi GE. Na całym świecie działa obecnie ponad 550 turbin wiatrowych GE 2.5, z czego ponad 400 jest zlokalizowanych w Europie. Innowacyjne turbiny GE 2,5 zaprojektowano z wykorzystaniem sprawdzonych rozwiązań zastosowanych w turbinie GE o mocy 1,5 MW, która obecnie jest najpopularniejszym modelem megawatowej turbiny wiatrowej – na całym świecie zainstalowano ponad 16 500 tego typu jednostek.

REKLAMA


O RENPRO

Spółka RENPRO istnieje od 2004 roku i specjalizuje się w prowadzeniu projektów, które zgodnie z ustawą Prawo Ochrony Środowiska, Prawem Budowlanym i Ustawą o Zagospodarowaniu Przestrzennym wymagają dostępu społeczeństwa do informacji oraz opracowania raportów oddziaływania na środowisko. Ambicją Spółki RENPRO jest uczestnictwo w tym procesie poprzez pracę nad projektami odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim dotyczących energii wiatrowej, biomasy oraz biogazu. Spółka zatrudnia profesjonalny zespół menadżerów projektów, inżynierów z uprawnieniami projektowymi i budowlanymi (konstrukcyjne, sanitarne, urbanistyczne), jak i biegłego ds. ocen oddziaływania na środowisko. Współpracujemy ze sprawdzonym personelem w dziedzinach niezbędnych do rzetelnej i terminowej realizacji projektów. W swej działalności przedsiębiorstwo wykonało szereg projektów z dziedziny odnawialnych źródeł energii, w tym dokumentacje budowlane dla farm wiatrowych o sumarycznej mocy ponad 250 MW i kotłowni opalanych biomasą o mocy ponad 10 MW.

 

O KSM Energia

KSM Energia sp. z o.o. jest spółką celową powołaną w październiku 2009 roku do realizacji inwestycji pod nazwą Zespół Elektrowni Wiatrowych Żeńsko. Po zrealizowaniu Projektu głównym profilem działalności Firmy będzie produkcja energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii. Właścicielami KSM Energia są Adam Stadnik oraz Renpro sp. z o.o.


O GE Energy

GE Energy (www.ge.com/energy) jest jednym z największych na świecie dostawców technologii i sprzętu do produkcji energii elektrycznej. Przychody firmy w 2008 wyniosły 29,3 mld USD. GE Energy działa we wszystkich obszarach branży energetycznej, włączając w to wykorzystanie węgla, ropy, gazu naturalnego i energii nuklearnej, zasobów odnawialnych, takich jak woda, wiatr, słońce i biogazy, a także innych paliw alternatywnych. Wiele produktów GE Energy posiada certyfikaty ecomagination, czyli spełnia wymogi korporacyjnej inicjatywy GE o nazwie ecomagination. Celem inicjatywy jest wprowadzanie na rynek nowych technologii, dzięki którym klienci firmy będą mogli sprostać coraz większym wymogom ochrony środowiska.

 

O GE

GE to firma kierująca się hasłem Imagination at Work, prowadząca zróżnicowaną działalność na rynkach technologii, mediów i usług finansowych, utworzona, aby sprostać najważniejszym światowym potrzebom. Obsługuje klientów w ponad 100 krajach i zatrudnia ponad 300 tys. osób na całym świecie, oferując produkty i usługi tak różnorodne jak silniki lotnicze, urządzenia do produkcji energii, technologie uzdatniania wody, zabezpieczenia, obrazowanie medyczne, usługi finansowe dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw.