Nowa farma wiatrowa na Mazowszu?

Nowa farma wiatrowa na Mazowszu?
russians are here, flickr cc-by-2.0

Firma Conerga planuje budowę farmy wiatrowej o mocy 72 MW na terenie kilku gmin powiatu sokołowskiego na Mazowszu.

Do budowy farmy wiatrowej przekonywał Włodzimierz Ehrenhalt, prezes spółki Conerga, podczas ubiegłotygodniowej Rady Gminy i Miasta Kosów Lacki. Jak zapewniał podczas spotkania Ehrenhalt, po uruchomieniu farmy wiatrowej gminy,  na których terenie staną wiatraki, będą otrzymywać z tytułu podatku od nieruchomości kilka milionów zł rocznie, a inwestor zmodernizuje przy okazji okoliczną infrastrukturę drogową.

Jak informują lokalne media, farma wiatrowa, którą chce wybudować Conerga, ma się składać z  24 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 3 MW, które mają stanąć na terenie gmin Kosów Lacki, Sterdyń, Miedzna i Nur.

REKLAMA
REKLAMA

Na nową farmę wiatrową turbiny prawdopodobnie dostarczy Vestas, który współpracował z Conergą przy realizacji wcześniejszych projektów. Całktowity koszt inwestycji szacuje się na ok. 100 mln euro.

Firma Conerga, oprócz energetyki wiatrowej, działa w branży biogazowej i hydroelektrowni. Spółka jest pomiązana z firmą Metal Expert, a większość udziałów posiada w niej fundusz inwestycyjny Idea TFI.

Celem spółki Conerga jest budowa do końca 2013 roku farm wiatrowych o łącznej mocy 250 MW. W tym celu firma realizuje 5 projektów, a w planach ma przygotowanie inwestycji na 300 MW.