Ikea wybrała wykonawcę farmy wiatrowej Rymanów

Ikea wybrała wykonawcę farmy wiatrowej Rymanów
chaunceydavis, flickr cc-by-2.0

Trzecią z kupionych ostatnio przez Ikeę farm wiatrowych na Podkarpaciu zbuduje konsorcjum firm, wśród których są m.in. {więcej}CJR Polska i Contrast.

Ikea kupiła trzy farmy wiatrowe w woj. podkarpackim w III kwartale tego roku. Pierwsze dwie – farmy wiatrowe Bukowsko i Łęki Dukielskie produkują już energię, natomiast trzecia – Rymanów o mocy 26 MW – jest w trakcie budowy.

Farma wiatrowa Bukowsko, której początkowym deweloperem była – podobnie jak w przypadku pierwszych dwóch farm wiatrowych – portugalska firma Martifer, w połowie 2008 roku otrzymała decyzję środowiskową zezwalającą na budowę w okolicy Rymanowa 13 elektrowni wiatrowych. Inwestor zdecydował, że wykorzysta w tym celu elektrownie wiatrowe niemieckiego producenta REpower, charakteryzujące się mocą 2 MW.

REKLAMA
REKLAMA

Jak poinformował GPW Media, umowę na budowę farmy wiatrowej Rymanów podpisano w ubiegłym tygodniu. Zbuduje je konsorcjum firm, na którego czele stoi spółka CJR Polska, a do którego należy m.in. firma Contrast.

Uruchomienie farmy wiatrowej Rymanów przewidziano na koniec przyszłego roku, a produkowany w niej prąd trafi – podobnie jak w przypadku farm wiatrowych Łęki Dukielskie i Bukowsko – do centrów handlowych Ikei.

– Stale podkreślamy, jak wielki potencjał leży w projektach związanych z energetyką odnawialną, czego potwierdzeniem jest podpisany kontrakt w ramach budowy elektrowni wiatrowej w gminie Rymanów w województwie podkarpackim. Warto przypomnieć, że w okresie ostatnich kilku miesięcy podpisaliśmy szereg podobnych umów z firmą Vortex Windcon czy wcześniej ze spółką Polskie Elektrownie Wiatrowe. Dzięki wszystkim kontraktom podpisanym w tym roku Contrast wykona prace przy kilkudziesięciu wiatrakach  GPW Media cytuje Konrada Śniatałę, przewodniczącego Rady Nadzorczej Contrastu i Prezesa Zarządu Atremu.

Czytaj więcej o zakupie przez Ikeę farm wiatrowych na Podkarpaciu na Gramwzielone.pl w artykule: Ikea kupuje farmy wiatrowe w Polsce.

gr